http://chpiktidarhareketi.com/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100008722501394
» DİYANET YAKINDA, İMAMLARA; AKP MUHALİFLERİNİN DİN DÜŞMANI OLDUĞU YÖNÜNDE HUTBE VERDİRİR İSE ŞAŞIRMAYIN. NEDEN Mİ? KENDİSİNİ YASAL OLARAK BUNA HAZIRLIYOR.. HER YIL BİNLERCE İNSAN İSLAMI TERK EDİYOR, DİYANET İŞLERİ MEMURLARA SİYASET YASAĞININ KALDIRILMASI PEŞİNDE

DİYANET YAKINDA, İMAMLARA; AKP MUHALİFLERİNİN DİN DÜŞMANI OLDUĞU YÖNÜNDE HUTBE VERDİRİR İSE ŞAŞIRMAYIN. NEDEN Mİ? KENDİSİNİ YASAL OLARAK BUNA HAZIRLIYOR.. HER YIL BİNLERCE İNSAN İSLAMI TERK EDİYOR, DİYANET İŞLERİ MEMURLARA SİYASET YASAĞININ KALDIRILMASI PEŞİNDE

Diyanet Hukuk Müşavirliği’nin 9-12 Ekim’de Ankara Kızılcahamam’da; hukuk müşavirleri, avukatlar, Diyanet İşleri uzmanları ve müşavirlik çalışanlarının katılımı ile bir Hukuk Çalıştayı düzenledi. Çalıştay da siyaset yasağının da aralarında bulunduğu teşkilat yasasındaki disiplin hükümlerinin gündeme geldiği belirtildi. Çalıştay da; kanundaki siyaset yasağı kavramının “yeniden tanımlanması” kararının alındığı ifade edildi.
Paylas
DİYANET YAKINDA, İMAMLARA; AKP MUHALİFLERİNİN DİN DÜŞMANI OLDUĞU YÖNÜNDE HUTBE VERDİRİR İSE ŞAŞIRMAYIN. NEDEN Mİ? KENDİSİNİ YASAL OLARAK BUNA HAZIRLIYOR.. HER YIL BİNLERCE İNSAN İSLAMI TERK EDİYOR, DİYANET İŞLERİ MEMURLARA SİYASET YASAĞININ KALDIRILMASI PEŞİNDE
https://www.enameha.net/
Yaşam - 05 Kasım 2018, Pazartesi 09:34:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyanet, daha önce iptaline yönelik talebin Anayasa Mahkemesi tarafından “laiklik” gerekçesi ile reddedildiği imamlara ilişkin siyaset yasağını çalıştayda masaya yatırdı

 

Devlet Memurları Yasası, memurların siyasi partiye üye olmalarını, herhangi bir siyasi partinin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunmalarını, görevlerini siyasi düşünce ile yerine getirmelerini, siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunmalarını yasaklıyor.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Yasa’ya göre bu disiplin hükümleri tüm memurları olduğu gibi imamları da kapsıyor. 1965 tarihli Diyanet teşkilat yasası ise Devlet Memurları Yasası’nın “siyaset” alanındaki yaptırımlarına ek olarak daha katı bir düzenleme içeriyor.

 

Yasanın “siyasetle ilgilenme” başlıklı 25. maddesi “Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluşunun her derecesinde görev alan personel, Memurin Kanununun hizmetliler için yasak ettiği siyasi faaliyetten başka, dini görevi içinde veya bu görevin dışında, her ne suretle olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini veya onların tutum ve davranışını övemez ve yeremez. Bu gibi hareketleri tahkikatla sabit olanların, ilgili ve yetkili mercilerce işine son verilir” hükmünü içeriyor.

 

ANAYASA MAHKEMESİ RET ETMİŞTİ

 

Düzenlemenin iptali konusu daha önce Anayasa Mahkemesi’nin de gündemine gelmişti.

 

Eskişehir 2. İdare Mahkemesi 2017 yılının sonunda teşkilat yasasındaki bu düzenlemeyi Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesi ile Anayasa Mahkemesine taşımıştı. Mahkeme iptal istemini, övme ve yerme fiilinin net bir şekilde ifade edilmediği, kapsamının belirsiz olduğu, işine son verme cezasının ise “ölçüsüz bir yaptırım olduğu” gerekçesine dayandırmıştı.

 

Anayasa Mahkemesi ise bu talebi oybirliği ile reddetmişti. Yüksek Mahkeme; siyaset yasağının “Demokratik ve laik devlet sisteminin, İslam dininin inançlarıyla ilgili işleri yürütmek amacıyla faaliyette bulunan bir kurum tarafından yapılabilecek olası müdahalelere karşı korumanın anayasal zorunluluk olduğu” gerekçesine dayandırdı.

 

Mahkeme; kuralın, Diyanet personelinin ifade özgürlüğüne bir sınırlama getirdiğini kabul etse de gerekçesinde,

 

“Anayasada, ifade özgürlüğünün Cumhuriyet’in temel niteliklerinin korunması amacıyla sınırlandırılabileceği ifade edilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşüncelerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek görevleri yerine getireceği belirtilmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

 

Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Anayasa Mahkemesi’nin söz konusu kararından aylar sonra, bu yasağı tekrar gündemine aldığı öğrenildi.

 

Diyanet İşleri başkanlığı Hukuk Müşavirliği’nin 9-12 Ekim’de Ankara Kızılcahamam’da; hukuk müşavirleri, avukatlar, Diyanet İşleri uzmanları ve müşavirlik çalışanlarının katılımı ile bir Hukuk Çalıştayı düzenledi.

 

Çalıştayda siyaset yasağının da aralarında bulunduğu teşkilat yasasındaki disiplin hükümlerinin gündeme geldiği belirtildi. Çalıştayda; kanundaki siyaset yasağı kavramının “yeniden tanımlanması” kararının alındığı ifade edildi.

 

"MEMURA SİYASET YAPMA YASAĞININA" DİYANET DÜZENLEMESİ

 

Yeniden tanımlamanın ışığında; 1965 tarihli Diyanet teşkilat yasasının değiştirilmesi, siyaset yasağı da dahil Diyanet personeline ilişkin disiplin hukukunun genel hükümlerden çıkarılarak “müstakil bir düzenleme” yapılmasının kararlaştırıldığı aktarıldı. Bu çalışma kapsamında siyaset yasağının da aralarında olduğu disiplin düzenlemelerinin, yeni bir yasa teklifi ile eski yasadan çıkarılması ve bunların yönetmelikle düzenlenmesinin de planlar arasında olduğu ifade edildi.

 

İhraç yaptırımının yönetmelikle düzenlenmesi durumunda ise kanunun AYM denetiminden çıkarılması gündeme gelebilecek.

 

Diyanet’in siyaset yasağı için aradığı “çözüm” hayata geçerse, imamların hükümet partisini övüp, muhalefeti eleştirmelerinin önü açılacak gibi görünüyor.


Bu Haber 232212 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
“SİZCE; KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?”
Av. GÜÇLÜ ŞENEL
7105
TURGUT ALTINOK
5028

Toplam Oy:12133

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

FaceBook

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir