http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» “SİYASETTE, 24 SAAT ÇOK UZUN BİR ZAMANDIR” DİYOR VE YAZIYORUZ. CHP İSTANBUL’DA SANDIK KURDUĞUNDA; HANGİ ADAY, KAÇINCI SIRADA YER ALIR? ANKARA’DA; AKP VE CHP İÇİNDE İSYAN VAR. AKP, ÇANKAYA’YI HANGİ İSİMLE KAZANABİLİR? TURGUT ALTINOK YENİDEN AKP’YE Mİ DÖNÜYOR? VE AKP, ANKARA’DA KÜRKÇÜ DÜKKÂNINA GERİ DÖNMEK ZORUNDA KALACAK

“SİYASETTE, 24 SAAT ÇOK UZUN BİR ZAMANDIR” DİYOR VE YAZIYORUZ. CHP İSTANBUL’DA SANDIK KURDUĞUNDA; HANGİ ADAY, KAÇINCI SIRADA YER ALIR? ANKARA’DA; AKP VE CHP İÇİNDE İSYAN VAR. AKP, ÇANKAYA’YI HANGİ İSİMLE KAZANABİLİR? TURGUT ALTINOK YENİDEN AKP’YE Mİ DÖNÜYOR? VE AKP, ANKARA’DA KÜRKÇÜ DÜKKÂNINA GERİ DÖNMEK ZORUNDA KALACAK

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerin Büyükşehir Belediye Başkan adayları; tüm partilerde Aralık ayının 20’sine kadar ilan edilecek. Peki, partilerin tavanları ile tabanları aynı görüşte mi?
Paylas
“SİYASETTE, 24 SAAT ÇOK UZUN BİR ZAMANDIR” DİYOR VE YAZIYORUZ. CHP İSTANBUL’DA SANDIK KURDUĞUNDA; HANGİ ADAY, KAÇINCI SIRADA YER ALIR? ANKARA’DA; AKP VE CHP İÇİNDE İSYAN VAR. AKP, ÇANKAYA’YI HANGİ İSİMLE KAZANABİLİR? TURGUT ALTINOK YENİDEN AKP’YE Mİ DÖNÜYOR? VE AKP, ANKARA’DA KÜRKÇÜ DÜKKÂNINA GERİ DÖNMEK ZORUNDA KALACAK
https://www.enameha.net/
Siyaset - 20 Kasım 2018, Salı 10:17:45
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GÖKTÜRK TUNÇTÜRK yazdı

 

www.haber2000.com

 

Önce iktidar partisi AK Parti’den başlayalım.

 

AK Parti eğilim yoklaması yaptırdı ama tabanı ayrı simleri zikrediyor, hatta isyan ediyor.

 

AK Parti; İstanbul ve Ankara’da büyük arayış içerisinde.

 

Öyle görünüyor ki Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın; yine yeni koltuğu elinde kalacak ve bu kez meclis koridorlarından çıkıp, yeni koltuğunu elde etmek için İstanbul sokaklarında dolaşacak.

 

Binali Yıldırım’ın; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmada tek becerisi ise “ulaştırma” işi.

 

Bu beceri kazanmaya yeter mi? Asla yetmez ..

 

Çünkü Yıldırım’ın karşısında; İYİ Parti, HDP, MHP ve SP tabanının oylarını alabilecek CHP’nin çok güçlü aday isimleri var.

 

Yani Ak Parti’nin İstanbul jokeri Binali Yıldırım.. Görevden alınan Kadir Topbaş ve taraftarları AK Parti’ye çalışırlar mı? Çok, çok zor. En azından sandığa gitmezler, giderler ise de AK Parti adayına oy vermezler.

 

AK Parti’nin; Ankara’da durumu ise çok farklı. Kazanma şansıda var, kaybetme olasılığı da var.

 

Genel Merkez ve Ankara teşkilatları parti tabanına Genel Başkan Yardımcısı, Kayseri milletvekili Mehmet Özhaseki’yi işaret edip, temayül yoklamasında çıkarttırmaya çalıştı ise de olmadı.

 

Parti tabanının çok büyük çoğunluğu Özhaseki ismine tepkili..

 

Özhaseki’ye, Melih Gökçek’te işaret desteği verse de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanması mucize görünüyor.

 

Aynı şekilde adı geçen Süleyman Soylu’nun da kazanması imkansız halde.

 

Peki, AK Parti’nin Ankara’da Büyükşehir’i kazanma şansı ne?

 

AK Parti ve MHP tabanının ısrarla “cumhur ittifakı”nın ortak aday olarak gösterilmesini istediği tek isim Melih Gökçek.

 

AK Parti kurmayları gurur meselesi yapıyor ama Ankara’da Melih Gökçek’ten başka hiçbir şansları yok.

 

ANKARA İLÇELERİNDE OYLARI YÜKSELTME TAKTİĞİ

 

Öte yandan milliyetçi oyları AK Parti’ye devşirmek adına iki ilçe de iki isim üzerinde duruluyor.

 

Bunlardan birisi; Keçiören’in eski Belediye Başkanı Turgut Altınok’un, yeniden Keçiören Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmesine kesin gözü ile bakılıyor.

 

Diğer ilçe ise Altındağ .. 3. döneme takılan ve aday gösterilmeyecek olan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin geçen seçimlerde önemli oy kaybetmesi göz önüne alınarak, Milliyetçi oylar ile bölgede ikamet eden ve önemli oranda seçmen sayıları bulunan doğu kökenli vatandaşların oylarını; AK Parti hanesine kazandırma hamlesi var.

 

Bu oyları AK Parti’ye kazandıracak olan ismin ise; geçmişte MHP’den ayrılıp, AK Parti’ye geçtikten sonra Altındağ Belediye Meclis üyesi olan Karslı İşinsanı Mustafa Güney.

 

24 Haziran seçimlerinde 2. Bölgeden milletvekili aday adayı da olan ve uzun zamandır Altındağ bölgesinde ki esnafları ve STK’ları ziyaret edip dertlerini dinleyip, onlara “gönül birliği ve Altın Kent” projelerini anlatan Altındağ Belediye Başkan Aday Adayı Mustafa Güney, aynı zamanda bölgede Kılıçdaroğlu’nun belalısı olarak tanımlanıyor. Mustafa Güney, bölgede gönül birliği iktidarını kuracağını vaat ediyor.

 

İSYAN ÇIKARAN İSİM

 

Bütün bu oy yükseltme taktikleri hesaplanırken “Altındağ’a aday gösterilecek” diye ortaya bir isim atılması dikkat çekti.

 

Bu isim şuan ASKİ Genel Müdürlüğünü yapan Asım Balcı idi.

 

Asım Balcı’yı, Melih Gökçek’in aday olarak istediği ileri sürülse de, Balcı adını; Külliye’ de bazı danışman isimlerin ortaya attığı öğrenildi.

 

Asım Balcı adının ortaya atılması sonrası AK Parti Altındağ teşkilatı ile İl Teşkilatı yöneticilerinin isyan edercesine bu isime karşı sert tepki gösterdikleri öğrenildi.

 

AK PARTİ’NİN ÇANKAYA’YI KAZANMA ŞANSI  

 

Evet .. AK Parti’nin, CHP’nin kalesi olarak anılan Çankaya’yı bu yerel seçimde kazanma şansı oluşmuş durumda.

 

CHP, geçen 3 seçimde yüzde 8 oy kaybeden ve parti tabanın tepkili olduğu mevcut Belediye Başkanı Alper Taşdelen’i yeniden aday gösterdi.

 

AK Parti bu fırsatı değerlendirerek; her kesimden oy alabilecek ve önemli bir gençlik ekibi bulunan Osman Gökçek’i aday göstermesi veya entelektüel bir kadın aday ile Çankaya Belediye Başkanlığını kazanabileceği mümkün görünüyor

 

CHP’DE Kİ DURUM.. İSTANBUL’DA SANDIK KURULUR İSE; HANGİ ADAY ADAYI, KAÇINCI SIRADA YER ALIR?

 

CHP’de hava fırtınalı.

 

Açık konuşalım.. Muharrem İnce balonu patlamıştır. Taban, “her yere aday” olarak kendini atan ve duruşunu zedeleyen Muharrem İnce’ye karşı tepkili.

 

Şimdi de; “Aday değilim, olmayacağım” dediği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına soyunmuş durumda.

 

CHP’nin İstanbul’u bu kez kazanma şansı büyük ama yanlış adımlarla bu şansı tamamen kaybedip, AK Parti’ye kaybedeceği başkanlığı altın tepside sunabilir de.

 

Muharrem İnce; “adayım ama hakim denetimi de olamasa da, sandık koyup, üyelerin oyları ile temayül yoklaması yapalım” diyor.

 

Diğer güçlü aday adayı Milletvekili Gürsel Tekin’de bu isteme açıkça; “Buyurun, temayül oylamasına da varım. Kim çıkar ise hepimiz o isim etrafında birleşelim” diyerek “hodri meydan” demesi dikkat çekti.

 

Muharrem İnce’nin tavrı ise; tıpkı Ankara’da “Benden başka aday ile kazamamasınız” edasında olan Mansur Yavaş tavrı gibi olarak algılanıyor.

 

CHP’nin İstanbul Büyükşehir adayı olarak adı geçen önemli isimler şunlar; “Gürsel Tekin, Muharrem İnce, Akif Hamzaçebi, Aykut Erdoğdu, Erdoğan Toprak, Berhan Şimşek, Abdullatif Şener ve İlhan Kesici.

 

Yani herkes aday ama çoğunluğu İstanbul’u ve ilçelerini, sorunlarını bilmeyen, bu ilçeleri gezmeyen isimler.

 

Peki, diyelim ki CHP Büyükşehir için İstanbul’da temayül sandığı ortaya koydu. Hangi aday, kaçıncı sırayı alır?

 

İşte yazıyorum.. İsteyen bu notu bir kenara yazıp saklayabilir. Buna Kemal Kılıçdaroğlu’da dahil.

 

BİRİNCİ sırayı; büyük oy farkı ile yıllardır İstanbul’u gezip, sorunlarını dile getirip, büyük mücadele veren, 785 mahalleyi gezip, çay ocaklarında vatandaşlarla çay için, sohbet edip, dertlerini dinleyip, projelerini anlatan, gönül alan ve AKP’li İstanbul Büyükşehir yönetiminin usulsüzlüklerini, yolsuzluklarını, büyük vurgunlarını kamuoyuna aktaran ve HDP, İYİ Parti, SP ve MHP tabanından büyük oranda oy alabilecek tek isim GÜRSEL TEKİN.

 

İKİNCİ sırayı; İstanbul’da ki, Karadenizli hemşeri oyalarına güvenen AKİF HAMZAÇEBİ

 

ÜÇÜNCÜ sırayı; yine İstanbul’da büyük mücadele vermiş olan ve tabanda sevgisi bulunan BERHAN ŞİMŞEK

 

DÖRDÜNCÜ sıra da ise; MUHARREM İNCE ..

 

Yani İstanbul’da; aynı zamanda İYİ Parti, HDP, SP ve MHP tabanlarından önemli oranda oylar alabilecek Gürsel Tekin ile CHP, AK Parti’den Büyükşehir’i kesin alabilir. Başka hiçbir aday ile şansı yoktur.

 

Bakın; iktidar yandaşı medya neden sürekli İstanbul’da Muharrem İnce’yi, Ankara’da ise Mansur yavaşı işleyip, parlatıyor?

 

Çünkü AK Parti karşısında kolaca kaybedecek isimler olduğu için.

 

Sonuç şu; Binali yıldırım veya başka bir iktidar adayına karşı CHP’nin elinde tek jokeri var, o da Gürsel Tekin.

 

CHP bu jokeri zaman geçirmeden kullanır ise kesin kazanır.. Gerisi; siyasi hikâye.

 

Gelelim CHP’nin ANKARA serüvenine..

 

CHP iki önemli hata yaptı..

 

Birincisi Ankara örgütlerini ve seçmenleri hiçe sayıp, olağanüstü yıpranmış Mansur Yavaş reklamına ortak olup, kamuoyunda Yavaş’ı aday göstereceği izlenimi vermesi,

 

İkincisi, bölgesinde CHP’ye yüzde 8 oy kaybı yaşatmış olan mevcut Belediye Başkanı Alper Taşdelen’i; alelacele yeniden Çankaya Belediye Başkan adayı olarak ilan etmesi oldu.

 

CHP’nin Oy dağı sayılan Çankaya’dan yüzde 80 civarında oy alması lazım ki Büyükşehir’i almada kolaylık sağlansın.

 

Şuan CHP’nin Çankaya’da ki oyu yüzde 54 .. Taşdelen’in, bırakın yüzde 75’i, 80’i almasını, mevcut oyu bile geriletme tehlikesi var.

 

Öte yandan CHP Genel Merkezi, İYİ Parti’yi dinliyor ama Ankara seçmenine kulak tıkıyor. CHP’li tabanın şuan Mansur Yavaş adının aday olarak dillendirilmesine büyük tepkisi var.

 

İYİ Parti, Ankara’da CHP’ye vefasını göstermeli ve CHP’nin içinden göstereceği adayı desteklemelidir.

 

Milliyetçi- Muhafazakâr kesimlerden oy alabileceği CHP isimler bellidir.    

 

Bu isimler; Prof. Dr. Yalçın Karatepe, Bülent Kuşoğlu, Cengiz Topel Yıldırım ve Şükrü Yalnız Tüteloğlu.

 

Öte yandan CHP; Mamak ilçesinde kesinlikle Belediye Başkanlığını kazanmalı ve Büyükşehir’e oy lokomotifi olmalıdır. Her kesimden oy alabilecek bir Aday Adayı mevcut. Bu isim CHP YDK Genel Sekreteri, eski Ağır ceza reisi Av. Selahattin Emre.


Bu Haber 438753 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video GaleriTÜMÜ

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumu



İçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARI



İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir