http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» Kılıçdaroğlu : "Her türlü israfı yapıyorlar, Esnafa gelince; 'evinde aç otur' diyorlar"

Kılıçdaroğlu : "Her türlü israfı yapıyorlar, Esnafa gelince; 'evinde aç otur' diyorlar"

Kılıçdaroğlu : Şimdi bakın yeni dönemde de yanlış üzerine yanlış yapıyorlar. Binlerce insanımız hayatını kaybetti. Kongreler yaptılar, yazıktır günahtır. Çifte standart uygulayan devlet yarattılar. Vatandaşa maske cezası kestiler, maskesiz kongreler yaptılar. İnsanların hayatını tehlikeye attılar. Yazık günah değil mi? Bunlarda vicdan, ahlak var mı? Yeter ki gel beni kongrede alkışla, sonra ölebilirsin diyorsun. Böyle bir devlet yönetimi olabilir mi? Vatandaşa sokağa çıkma diyorsun, kongreler için hep beraber gelin diye çağrı yapıyorsun.
Paylas
Kılıçdaroğlu :
http://erikelhukuk.com/
Siyaset - 02 Mayıs 2021, Pazar 10:35:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdroğlu, KRT TV ekranlarında  soruları yanıtladı.

 

Kılıçdaroğlu, " CHP'li belediyelerin yoksullar için topladıkları yardımlara ipotek koydular, bunun acilen kaldırılması lazım" dedi. İktidarı da eleştiren CHP lideri, "Her türlü israfı yapıyorlar, esnafa gelince evinde otur diyorlar" dedi

 

 Kılıçdaroğlu"İktidara gelirsek, bizden sonraki kuşakların gelirlerine ipotek koyan garantileri kaldıracağız. Hepsini düzelteceğiz. Kontrollü şekilde Merkez Bankası esnafa ve yanında çalışanlara dağıtılmak üzere para basabilir. CHP'li belediyelerin yoksullar için topladıkları yardımlara ipotek koydular, bunun acilen kaldırılması lazım" dedi. 

 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ıklamaları şu şekilde,

 

1 Mayıs uzun mücadelelerden sonra elde edilen bir bayram. Emeğin, alın terinin, çalışanların bayramı. Ama bu bayramın bayram havası içerisinde kutlanması en büyük arzum. 10 milyonu aşkın sizimiz var, hak talebinde bulunanların cezalandırıldığı bir dönem yaşıyoruz. Ama umutsuzluk olsun istemem.

 

1 Mayıs uzun mücadelelerden sonra elde edilen bir bayram. Emeğin, alın terinin, çalışanların bayramı. Ama bu bayramın bayram havası içerisinde kutlanması en büyük arzum. 10 milyonu aşkın sizimiz var, hak talebinde bulunanların cezalandırıldığı bir dönem yaşıyoruz. Ama umutsuzluk olsun istemem. 


Bugün bazı görüntüler var sosyal medyada ve televizyonlarda 1 Mayıs'ı kutlamak isteyenlere sarayın talimatı üzerine şiddet uygulandığını görüyoruz. Bunlara demokrasilerde izin verilmez ama bizim ülkemizde demokrasi yok. Sayın Bakan da bunu söyledi, demokrasi olmadığını tescil etti.

 

Öyle bir genelge var doğrudur. Bu genelde kamu görevlilerine duyuruldu ama bu genelde Türkiye'de demokrasi, Anayasa, hak ve özgürlükler askıya alınmıştır demektir. Fotoğraf çekilmesin deniyor. Ne demek çekilmesin? Bunu yasaklayan bir durum var mı? Çıkıyorsunuz keyfinize göre bir genelde yayınlıyorsunuz.

 

Amerika'da bir polis vatandaşın boynuna basarak ölümüne yol tı. Orada çekilen fotoğraf o kinin yakınlarının hak talebinde bulunmalarına yol tı. Siz adaleti tecelli ettirecek fotoğrafları bile çektirmiyorsunuz.

 

Silahsız ve saldırısız herkes özgürce toplantı ve gösteri yapabiliyor diyor Anayasa, ama siz buna izin vermiyorsunuz. Hangi gerekçeyle izin vermiyorsunuz? Hangi gerekçeyle şiddet uyguluyorsunuz?

 

Ben i doğrudan doğruya esnaf ısından görüyorum. Esnafın dükkan maya yetkisi var mı, var. Çoluk çocuğunun nafakasını sağlayacak. Dükkanı kapatırsa nasıl geçinecek? Dükkanın pandemi döneminde kapanması gerekiyorsa kapanır ama sosyal devlet devreye girmeli ve insanların güvencesi olmalı. Sen bu devleti her zaman her yerde, her ortamda vergini ödedin, gelir elde edemez durumdasın, o zaman dükkanı kapatıyorsan yiyeceğini içeceğini sağlayacağım denmeli. Ben olaya böyle bakıyorum. Olayı dar bir alana sıkıştırmak doğru değil. Manav da, bakkal da, simitçi de sıkıntıda. Nerede bu sosyal devlet?

 

Özel hayatın gizliliği esastır. Sadece içki olayı değil bu. Kinin özel yaşamına devlet müdahale edemez. Hangi kurala uydular ki, buna uysunlar?
Kalkıyorsunuz yasak üzerinden kendinize haklı gerekçe yaratmaya çalışıyorsunuz. Yaratamazsınız.

 

"1930'LAR İLE ŞİMDİNİN FARKINI GÖRÜYOR MUSUNUZ?"

 

İnsan haklarına saygılıysanız, insanları seviyorsanız, vergisini alıyorsanız, o zaman onun yiyeceğini, içeceğini karşılayacaksınız.
Hıfzı Sıhha kanunu 1930'larda çıkmış. Diyor ki, karantina uygulanıyorsa orada yaşayan insanların elektrik - su dahil bütün ihtiylarını ilgili bakanlık sağlar. 21. yüzyıldayız, bu yasanın gereği bile yapılmıyor. 1930'lardaki devlet anlayışıyla, şimdiki Saray devleti anlayışının farkını görüyor musunuz?

 

Her türlü israfı yapıyorlar, esnafa gelince evinde otur diyorlar. Nerede oturacak bu adam?

 

Türkiye çok zor bir süreçten geçiyor. Sadece ekonomide değil, sosyal yaşamda, eğitimde, dış politikada Türkiye bir mazlar ülkesine dönüştü. Sorunun olmadığı tek yer Saray. Onlar kendi keyiflerine göre, kendi koydukları kurallara göre yaşıyorlar. Ama TÜrkiye coğrafyası öyle değil. Açlık var, yoksulluk var, sizlik var. Eğer bu ülkede on binlerce çocuk yatağa giriyorsa bu hepimizin sorunudur. Hakkari'den başlayıp Edirne'ye kadar bütün illere çok sayıda milletvekilimizi gönderiyoruz. Arkadaşlarımız ilçelere de gidiyorlar, köylere de gidiyorlar, vatandaşla konuşup sorunları tespit ediyorlardı, ben de bu sorunları kamuoyuna taşıyordum. 


Sorunu yaşayandan öğreniyorsunuz. Gerçek boyutlarıyla öğrenm oluyorsunuz. Sadece sorunu dile getirmiyor, çözümünü de üretiyoruz.

 

Şimdi bakın yeni dönemde de yanlış üzerine yanlış yapıyorlar. Binlerce insanımız hayatını kaybetti. Kongreler yaptılar, yazıktır günahtır. Çifte standart uygulayan devlet yarattılar. Vatandaşa maske cezası kestiler, maskesiz kongreler yaptılar. İnsanların hayatını tehlikeye attılar. Yazık günah değil mi? Bunlarda vicdan, ahlak var mı? Yeter ki gel beni kongrede alkışla, sonra ölebilirsin diyorsun. Böyle bir devlet yönetimi olabilir mi? Vatandaşa sokağa çıkma diyorsun, kongreler için hep beraber gelin diye çağrı yapıyorsun.


Bıraktım vaka sayılarını, ölüm sayıları 390'a çıktı. Bu bir cinayettir, cinayete yol anlar da Saray'da oturanlardır. Nerede bu aşı? Sağlık Bakanı ayrı telden çalıyor, Saray ayrı telden çalıyor.

 

"YANDAŞLARA AŞI YAPILDI" 

 

Ben aşı sıkıntısını kabul etmiyorum, diyor. Yandaşına aşı yaptırdın. Vatandaş, fakir - fukara aşı olmasa da olur, ölürse de ölsünler diyorsun. Böyle bir devlet anlayışı olur mu? Bunlar devleti değil Saray'ı yönetiyorlar. Herkes ölebilir, yeter ki onlar sağ kalsınlar. Herkes kalabilir, yeter ki onlar doysunlar.

 

Saray'ın da tam istediği bu. Olaylar çıksın, polisleri görevlendireyim, çok sayıda insan hayatını kaybetsin, OHAL ilan edilsin istiyorlar.
Bugün yapılan gösteriler Anayasal hak değil mi? 10 - 15 - 20 ki gidecek Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlayacak, bu Anayasal hak değil mi? Peki niye izin vermiyorsun? İktidarın, Sarayın saldırısına uğruyor insanlar. İstiyor ki sokağa çıkalım, kitleleri harekete geçirelim, çok sayıda insan hayatını kaybetsin istiyor. OHAL ilan edip parlamentoyu kapatmak ve devleti böyle yönetmek istiyor.

 

Sandık gelecek. Demokratik yollarla bir otoriter rejimi yolcu edeceğiz. Bu in kuralı budur, acıya tahammülümüz yok. Devleti yönetemiyorlar. Sokaktaki vatandaş da, sanayici de, tüccar da gördü bunu. Çekle ilgili yasal düzenleme yaptılar, devleti kilitlediler. Kanuna aykırı genelde çıkarıyorlardı. Devlet yönetmesini bilmiyorlar. Akılla, mantıkla bir devletin yönetilmesi gerektiğini bilmiyorlar. Devletteki liyakatli kadroları yok ettiler. Hangi aklı başında bir yönetim rüşvet alan kiyi Büyükelçi tayin eder? Bayrağını taşıyacak o adam arabasında.

 

Bir devlet böyle yönetilir mi? Koskoca Türkiye Cumhuriyeti devletinin Büyükelçisi Amerika'ya atandı, ortada yetim gibi geziyor. Bu mudur onurlu Türkiye Cumhuriyeti devleti? Devletin kurumlarını mahvettiler. Dışleri Bakanı kim? Milli Savunma Bakanı mı, Fahrettin Altun mu, İbrahim Kalın mı? O dahil olmak üzere herkes konuşuyor, konuşmalar taban tabana zıt. En somut örnek; Sağlık Bakanı ne diyor, Saray ne diyor? Devleti yönetemiyorlar, ipin ucunu kırmışlar.

 

Türkiye Cumhuriyeti devletinde bir ilktir, 20 Temmuz'da bu ülkede sivil darbe yapılmıştır. Geçmte askeri darbe döneminde yapılmayanlar bu dönemde yapılmıştır.

 

Kim tankların tepesinde fotoğraf çektirdi? Erdoğan mı? İşin o cephesi ayrı. Ama şu soruyu bizi dinleyen bütün vatandaşların sorması lazım. 15 Temmuz Darbe Girimi Araştırma Komisyonu Raporu neden yayınlanmıyor? Özellikle Ak Parti'ye oy veren vatandaşlarımız duysunlar. O rapor, aradan bunca yıl geçmesine rağmen neden yayınlanmadı? Yayınlayamazlar. Çünkü bu in ortağı iktidar sahibi. FETÖ'cüleri devletin en kritik noktalarına ben mi getirdim?


FETÖ'nün siyasi ayağı Saray'da oturan kidir. Savcılık iddianameleri dahil, her türlü belgeyle kanıtlıyoruz. Bizim broşürümüzü toplattılar.

 

FETÖ'cüleri kanun çıkararak Yargıtay'a, Danıştay'a nasıl yerleştirdiklerini anlattık. Bunları anlattığımız içindir ki, komisyon raporunu millet öğrenmesin diye yayınlamıyorlar.

 

"KİN VE ÖFKEYLE HAREKET EDERSENİZ DEVLETİ YÖNETEMEZSİNİZ"

 

Sandık... Bunlar eninde sonunda bu sandığı getirecekler, hep beraber buna kilitlenmek zorundayız. Demokratik yollarla Saray iktidarını yollayacağız. Bu ülkeyi insan gibi yönetmek, adaletle yönetmek, birlikte yönetmek istiyoruz diyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti devleti bir kinin iradesine teslim edilemez diyeceğiz. Devleti yöneten ki şu anda Türkiye'nin en temel milli güvenlik sorunudur. Kendi mal varlığı hesabı üzerinden tehdit ediliyor ve sessiz kalıyorsa, ülke için milli güvenlik sorunudur. Geldiğimiz nokta budur. Ak Partiye'ye oy veren vatandaş da bunun farkında.


'Eğer bu yüzükten başka bir şey bulursanız, bilin ki Recep Tayyip Erdoğan hırsızlık yapmıştır' diyordu ya... Hangi yüzük beyefendi? 50 bin Avro'luk çanta taşınıyor şu anda.


Dünya siyaset tarihine güzel bir armağan bırakacağız bu ülkenin ilk kez oy kullanacak 6 milyon 300 bin genciyle birlikte. Artık o gençler tweet atarken başıma bir şey gelir mi diye düşünmeyecek. 1 Mayıs'ı kutlamak istediğinde başına bir şey gelmeyecek. Devleti yönetenleri eleştirdiği zaman başına bir şey gelmeyecek. Demokrasi budur.

 

Eğer kin ve öfkeyle hareket ederseniz devleti yönetemezsiniz. Devleti yönetmek için basiretli ve sağduyulu olmak zorundasınız. Devleti yönetmek kızgınlıkla, intikam duygusuyla olmaz. Geçmte herkesin şöyle veya böyle eksiği fazlası olabilir. Ama bildiğim bir şey var, Süleyman Şah Türbesi buraya gelmse sorumlusu tepede oturandır. En tepedekini görüp aşağısını görmemek olmaz.


Hangi görevde olursa olsun, her in bir sorumlusu vardır. Erdoğan'dan habersiz Süleyman Şah Türbesi'nin gelebileceğini düşünüyor musunuz? Sayın Davutoğlu Başbakanlıktan istifa ettiği gün hakkını yine ben savundum. Oraya halkın oyuyla gelmse, bir telefonla görevden alamazsın. Melih Gökçek de istifaya zorlandığında hakkını ben savundum. Devleti yönetmek istiyorsanız adaletli davranacaksınız. Adalet kiye göre değmez. Vicdanınızın sesini dinleyeceksiniz. Biz böyle bakıyoruz.


Dostlarımız derken, siyaseten dostlarımız, güçlendirilm parlamenter sistemi kim savunuyorsa, onların tamamını dostlarımız sayıyoruz. Apartman görevlisi, emeklisi, EYT'lisi, düğün salonu çalıştıranları, sizler ordusu bizim dostlarımızdır.

 

Her intiharın, ekonomik sıkışmışlığın sorumlusu Saray'da oturan zattır. İzmir'den bir kahveci daha intihar etti. Devlet sosyal olmaktan çıktı da onun için arttı bu intiharlar. Garibin, gurebanın yanında olan devlete sosyal devlet diyoruz biz. Saray'daki yaşamla varoşlardaki yaşam arasında dünyalar kadar fark var. Saray'dan bakınca Türkiye görünmüyor, sorunlar görünmüyor. Bunlar aile şirketi kurdular, ailece Türkiye Cumhuriyeti devletini anonim şirket gibi yönetiyorlar. 


Rektör tayin ediyorsun, rektörün teşekkür ettiği adam Bilal Erdoğan. Kızı kalkıyor, bakanın atamasıyla ilgili yorumlar yapıyor. Kardeşim sen aileni devletin ine niye karıştırıyorsun? Çoluk çocuğunu niye karıştırıyorsun devletin ine kardeşim? Aile boyu devlet mi yönetiyorsunuz? Devleti tarumar ettiler. Hangi devletin askeri hastanesi yoktur? Türkiye Cumhuriyeti'nin... Orayı da tarumak ettiler.


Bir sosyal devlet düşünün, pandemi döneminde vatandaşına yardım edecek ama yardım edeceği kiye avuç ıyor. Dünyada böyle bir örnek var mı?


Kahveciye, pastacıya, kuaföre, yurt letmecilerine gelince yok... Para verdik diyorlar. Kimin parası, çinin parası bu. Ama yandaşa gelince dünyanın parasını veriyorsun. İstanbul Havaalanında yandaşa sağladığı avandaş 21 milyar lira. Otoyol garantileri 10 milyar lira. Elektrik üretim şirketlerine 3 milyar lira. Toplam 54 milyar lira avantaj sağlamışlar. 50 kiyi geçmeyen bir azınlığa sağlıyorsunuz bu avantajı. 83 milyon yurttaşa ne verdiniz? Bunlarda ahlak, vicdan var mı? Fedakarlıktan bahsediyorsan önce israftan vazgeçeceksin. 13 uçak her gün masraf yazıyor. Önce kendin israftan vazgeçeceksin.

 

Siz bunların hiçbirini yapmıyorsunuz. Saray'da oturmuş, bütün dünyanın oyuncağı haline gelm. Her gelen bir şamar atıyor. En son Biden ıklama yaptı. Bütün Ak Partililer neyi bekliyordu? Erdoğan kürsüye çıkacak, Eyyy Biden diyecek. Aslan gibi kükreyecekti sözde ama kedi gibi miyavlamadı bile. Bu görkemli tarihi olan Türkiye Cumhuriyeti devletini yönettiğini sanıyor.


Bu Haber 41443 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir