http://chpiktidarhareketi.com/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100008722501394
» AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI : "KIRGINLIK YOK, MELİH GÖKÇEK TABANIMIZA YABANCI DEĞİL. KAMUOYUNDA Kİ TARTIŞMALARI TAKİP EDİYOR VE SÜRECİ DEĞERLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI : "KIRGINLIK YOK, MELİH GÖKÇEK TABANIMIZA YABANCI DEĞİL. KAMUOYUNDA Kİ TARTIŞMALARI TAKİP EDİYOR VE SÜRECİ DEĞERLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

"Süreci yönetiyoruz. Yerel seçim genel seçim süreci gibi değil. Pek çok kulis de ortaya atılacaktır, birtakım ifadeler de konuşulacaktır.Kamuoyunda tartışılan hususlara bakarak süreci yönetmeye gayret ediyoruz. Melih Bey konusunda da öyle bir durum oldu. Genel Başkan Yardımcımız zaten bir görüşme yaptılar. Bununla alakalı bir durum hasıl olduğunda gerekli çalışmalar yapılıyor.Tabii bu yerel seçim, bir satranç oyunu gibi strateji kurarak işleri götürmek gerekiyor.
Paylas
AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI :
https://www.enameha.net/
Siyaset - 05 Kasım 2018, Pazartesi 14:25:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, partisinin seçim programı ve seçim stratejisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dağ, MHP'nin Gökçek'i aday göstereceği iddialarını da değerlendirdi.
 

Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, seçim hazırlıkları ve stratejisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Dağ, MHP ile yerel seçim ittifakına ilişkin de tüm seçim bölgelerinde "ince çalışma" gerektirdiği ve denenmemiş bir yöntem olduğu için gerçekleşmediğini belirtti.

 

İstanbul ve Ankara'yı kaybetme endişelerinin olmadığını belirten Dağ, "Asıl CHP İzmir'de değişime hazır olsun" dedi.

 

Dağ, kayyum atanan belediyelerde hizmetlerden memnuniyet olsa da bunun o kadar hızla oya dönüşmediğini de söyledi.

 

Hamza Dağ'ın açıklamaları şöyle,

 

"Genel seçim ittifakı işin uygulama boyutuyla daha kolay bir ittifak. Mevzuattaki değişiklik yapılsa da yapılmasa da, partiler arasında daha önce denenmiş ittifaklar var.

 

Siyasi geleneğimizde genel seçimlerde ittifaklar hep var oldu. Yerel seçimlerde MHP ile ittifakı ilk defa deneyecektik.

Bir kere mevzuatı yok. Buna rağmen yapılabilir mi? Evet yapılabilir. Ancak yine çok ince çalışmayı gerektiren bir husus.

Çünkü hem 81 ilin ki 30'u büyükşehir, tamamını konuşmamız gerektiği gibi, 900 küsur ilçe artı beldeler var.

Şimdi bunların hepsinde bir inşaatın ince işlerini çalışmak gibi çalışma yapmak gerekiyor.

Onun için yerel seçim konusunda bir mesafe kat edemedik.

 

Bir de son dönemde yaşanan bazı gelişmeler bu noktaya getirdi. İşte af konusundaki hususlar, 'Andımız' konusundaki farklı düşünceler, erken emeklilik konusu gibi. İki ayrı siyasi partiyiz ayrı düşünmemiz kadar normal bir şey yok."

 

"MHP İLE LOKAL BAZDA TEMSİLCİLER ÇALIŞMA İÇİNDE OLACAK"

 

"MHP ile ittifakımızı bir seçime dönük işbirliğinden ziyade, 15 Temmuz'dan sonra ülkemizde yerli ve milli boyutta omuz omuza vererek bu badireyi atlatmak olarak değerlendiriyoruz.

 

Biz de öncelik olarak bu kampanya dönemini, mümkün olduğunca bu ittifaka zarar vermeyecek şekilde geçirmeye gayret edeceğiz çünkü tabanda, sahada tabanlarımız arasında birbirine muhabbet durumu hâsıl oldu.

24 Haziran'daki geçirgenlikten de bunu anlıyoruz.

Yukarıda bir ittifak yapılmamış olsa da lokal bazda illerde, ilçelerde oradaki temsilciler bir çalışma içinde olacaktır.

Aynı zamanda tabanın birbirini destekleme noktasında hareketlilik olacaktır."

 

MELİH GÖKÇEK’İN ADAYLIĞI TARTIŞMALARI

 

-İttifak olmayınca MHP kanadından, Melih Gökçek, Bedreddin Dalan isimleri aday olarak ortaya atılmaya başlandı. Siz MHP'nin bu tavrını nasıl okuyorsunuz, partinizi yeniden "ittifak masasına oturtmaya çalıştığı" yorumlarına katılıyor musunuz?

 

"Süreci yönetiyoruz. Yerel seçim genel seçim süreci gibi değil. Pek çok kulis de ortaya atılacaktır, birtakım ifadeler de konuşulacaktır.

 

Kamuoyunda tartışılan hususlara bakarak süreci yönetmeye gayret ediyoruz. Melih Bey konusunda da öyle bir durum oldu. Genel Başkan Yardımcımız zaten bir görüşme yaptılar. Bununla alakalı bir durum hasıl olduğunda gerekli çalışmalar yapılıyor.

 

Tabii bu yerel seçim, bir satranç oyunu gibi strateji kurarak işleri götürmek gerekiyor.

 

İki parti arasında bu çıkışlar ve arka arkaya yaşanan görüş ayrılıkları bir kırılma, kırgınlık yaratmadı mı?

 

Fotoğrafın büyüğüne bakmakta fayda var. Bizim 2013'den beri yaşadığımız normal süreçler değil, hele 15 Temmuz 2016'dan sonra hiç normal değil, ekonomik olarak en son yapılan operasyon ortada.

 

Ben bir kırgınlık olduğu kanaatinde değilim. Şahsen ben de kırgınlık olacak husus görmüyorum.

 

Kendi tabanımız yönünden bakacak olursak, ne Dalan isminin ortaya atılması ne Melih Gökçek isminin ortaya atılmasından dolayı bir kırgınlık doğabileceğine ihtimal vermiyorum."

 

ÜÇ DÖNEM KURALI

 

-Yerel seçimler için temel stratejileriniz ne olacak? Örneğin üç dönem görev yapan belediye başkanlarının yeniden aday gösterilmemesine dönük bir görüş var. Adaylarda hangi kriterler aranacak?

 

"Yine üç dönem kuralını azami derecede uygulayacağız. Sanırım 68 civarında bu tarzda arkadaşımız var.

Bunun dışında, şimdiye kadar mümkün olduğunca süreç başlamadan, yani adaylık süreci ve takvim başlamadan sahada bir dolaşma olmamasını ısrarla söyledik.

 

Aday belirlemede anket yöntemini mutlaka deniyoruz. Bunun yanında hem yerel yönetim başkanlığımızın hem Ar-ge başkanlığı olarak biz, hem de teşkilat başkanlığımızın ayrı ayrı yerelde il, ilçelere gönderdiğimiz tebdili kıyafetle önerdiğimiz arkadaşlarımız var.

 

Onlar o il ve ilçede 50 kişiyle görüşme yaparak, o il ilçenin haritasını fotoğrafını bize çıkarıyorlar.

Bir nevi anket yaparken, bu yöntemle de anketin sıhhatini de ölçmüş oluyoruz.

Hem belediye başkanımızın mevcut performansı, ayrıca başkaca sevilen isimler olabilir mi diye sorular soruluyor.

Genelde bu arkadaşlar genel merkezden geldiklerini çok fazla söylemiyorlar.

 

Yine, teşkilat temayülü bizim gelenek haline getirdiğimiz bir yöntem, bu seçimlerde de yapacağız. Yine milletvekillerimizle istişare edeceğiz.

Adayın belirlenmesi için en az 5 - 6 kalem istişare mekanizması görüyoruz. Bunları uygulayarak en doğru kararı vermeye gayret edeceğiz."

 

ANKARA VE İSTANBUL

 

-Özellikle MHP'nin aday çıkarma nedeniyle partinizin Ankara ve İstanbul'da işinin kolay olmayacağı yorumu yapılıyor. Hatta İstanbul'a bu nedenle Binali Yıldırım'ın aday gösterilebileceği konuşuluyor. Bu illeri kaybetme ihtimaline karşı özel bir stratejiniz olacak mı?

 

"Ben Ankara ve İstanbul üzerinden korku oluşturulmasını çok doğru bulmuyorum.

 

Bunu 2014'te de yaşadık biz. "İşte iktidarız, Ankara İstanbul kaybedilirse problem olur" gibi partimiz üzerinde bir baskı noktası olabiliyor.

 

Bu konuda mümkün olduğunca biz sadece, Ankara, İstanbul değil, bütün şehirlerde seçim kazanmanın derdini yaşıyoruz.

 

Buralar zaten uzun yıllardır bizim tarafımızdan yönetiliyor. Anketlere de baktığımızda bu iki şehirde ciddi anlamda iyi noktada olduğumuzu gözlemliyoruz.

 

Tabii her seçim farklı şekilde tezahür eder ama biz, bu iki şehirde CHP'nin almış olduğu oyun neredeyse iki katına yakın oy alıyoruz.

Veya tabii ki seçim dönemi olmayınca bütün siyasi partilerden bazı düşüşler olabiliyor.

 

Bu düşüşler bizde değil genelde bütün siyasi partilerde oluyor ve kararsıza doğru gidiş gösteriyor.

Değişim olması için orada birinci olan partinin ciddi düşüş yaşaması, başka siyasi partinin ciddi yükselme göstermesi lazım.

Mesela 2002'de şu net gözlemlenebiliyordu: DSP, ANAP, MHP bir düşüş içinde, AK Parti ve CHP bir yükseliş içindeydi.

 

Alternatif parti var ve oraya doğru bir heyecan vardı. Ama şimdi ısrarla herkes ne hikmetse AK Parti ile ilgili "İşte eski gücü yok buralarda kayıp söz konusu olabilir" gibi laflar söylüyor.

 

Bir kere böyle bir durum söz konusu değil, ikincisi diğer partinin yükselişi var mı? Yok. Biz kendi halimizi biliyoruz. Biz olumsuz bir noktada değiliz."

 

"KAYYUM ATAMALARI HENÜZ OYUMUZA YANSIMADI"

 

-Halkın kayyumlardan memnun olduğunu söylüyorsunuz, yerel seçimlerde kayyumlardan aday gösterilenler olacak mı? Seçimden sonra da kayyum atamaları gündeme gelebilir mi?

 

"Kayyumlardan memnuniyet gerçekten fazla. Bunu anketlerden görüyoruz. Oya dönüşü biraz daha farklı bir olay. Oya dönüşün o kadar hızlı olduğunu gözlemlemiyoruz.

Belki memnuniyet oranı çok daha yükseklerdeyken oya bir etkisi var ama o memnuiyet duyulan iştiyak kadar oy konusunda öyle bir iştiyak olmadığını gözlemliyoruz.

 

Ama seçime kadar değişebileceğini, aklıselimin galip gelebileceğini düşünüyoruz.

Seçimden sonra yeniden kayyum atama konusuna gelince… HDP'liler şunu telaffuz ediyorlar; "Dağa para gönderildi diyorsunuz, açık açık dağa gönderilen para var mı?"

 

Kimsenin kimseyi kandırmasına gerek yok. Dağın bir hesabı var da o hesaba belediyeden para gönderme gibi bir şey olmayacağını herkes biliyor.

 

Ama 100 kişi çalışacak yerde bin kişi çalıştırırsanız, bu örtülü şekilde para göndermektir. O nedenle dağ ile irtibatlı olabilecek veyahut buna dair fikir ortaya konacak kişilerin aday gösterilmesi ve seçilmesi halinde mevcut uygulamanın devamı gerekecek."


Bu Haber 154649 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
“SİZCE; KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?”
Av. GÜÇLÜ ŞENEL
7105
TURGUT ALTINOK
5028

Toplam Oy:12133

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

FaceBook

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir