https://www.facebook.com/profile.php?id=100006750075542
http://www.haber2000.com/
» AKP SEÇİMLERİ “SEÇSİS” SİSTEMİ İLE Mİ KAZANIYOR? HANGİ PARTİYE OY VERİRSEN VER, OYLAR; AKP'YE Mİ GİDİYOR? CHP'DE DİYOR Kİ; “BU SİSTEM GÜVENLİ DEĞİL, GELİN MECLİSTE TARTIŞIP, SEÇİM ÖNCESİ DEĞİŞTİRELİM”

AKP SEÇİMLERİ “SEÇSİS” SİSTEMİ İLE Mİ KAZANIYOR? HANGİ PARTİYE OY VERİRSEN VER, OYLAR; AKP'YE Mİ GİDİYOR? CHP'DE DİYOR Kİ; “BU SİSTEM GÜVENLİ DEĞİL, GELİN MECLİSTE TARTIŞIP, SEÇİM ÖNCESİ DEĞİŞTİRELİM”

CHP, SEÇSİC Siteminden vaz geçilmesi veya bazı şüphelerin giderilmesi için TBMM Başkanlığına Araştırma önergesi verdi.
Paylas
AKP SEÇİMLERİ “SEÇSİS” SİSTEMİ İLE Mİ KAZANIYOR? HANGİ PARTİYE OY VERİRSEN VER, OYLAR; AKP'YE Mİ GİDİYOR? CHP'DE DİYOR Kİ; “BU SİSTEM GÜVENLİ DEĞİL, GELİN MECLİSTE TARTIŞIP, SEÇİM ÖNCESİ DEĞİŞTİRELİM”
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Siyaset - 01 Mart 2019, Cuma 14:12:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

www.haber2000.com

 

Her seçim öncesi YSK’nın seçim sonuçlarını tespit adına oluşturduğu SEÇSİS Bilgi işlem ağı tartışılıyor ama sonuç değişmiyor..

 

AKP SEÇİMLERİ SEÇSİS SİTEMİ İLE SÜREKLİ KAZANIYOR? HANGİ PARTİ’YE OY VERİRSEN VER, OYLAR AKP’YE Mİ GİDİYOR?

 

Bütün bu kuşkuların vatandaşlarda halen var olduğuna dikkat çeken CHP İstanbul Milletvekili Av. Dr. Mustafa Sezgin Tanrıkulu, bilgi işlem siteminde olağanüstü kuşku duyulacak işlerler yapıldığını ve YSK’nın oyların tespiti sırasında “geçi eleman” almasının da bu kuşkulardan birisi olduğunu belirterek, dünyada da birçok ülkede benzer sitemin kullanıldığını, seçim sonuçlarının güvenli olmadığının tespit edildiğini hatırlatarak;

 

“Bizim Türkiye’de de birçok teknik rapor tutulmuş ve bu bilgi işlem ağının istismara ve seçimlerin sonucunun maniple edilmeye müsait olduğu vurgulanmıştır.. Tüm bu kuşkuların giderilmesi için bu sistemi mecliste konuşup, tartışmamız için araştırma önergesi verdim” dedi

 

CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun, çeşitli ülkelerden de örnekler verdiği Araştırma önergesi ise şöyle;

 

“Yüksek Seçim Kurulu'nun kullanmış olduğu sistem ve sistem güvenliği ile ilgili olarak uzun zamandır kamuoyunda ciddi tartışmalar mevcuttur.

 

Türkiye’de kullanılan SEÇSİS seçim sistemine benzer sistemlerin Yunanistan’da kullanılmış olduğu ve seçim güvenliği tartışmalarından dolayı bu sistemlerin kullanılmasından vazgeçildiği bilinmektedir.

 

Ayrıca bu tip seçim sistemi kullanılan birçok ülkenin, özel kriptolama tekniklerini kendisinin geliştirdiği ve sisteme dışarıdan müdahalenin önünü kesildiği bilinmektedir.

 

Bilgisayar üzerinden işlem gören seçim sistemleri ana terminal Linüx sistemden çalışmakta, ilgili Seçim Kurullarında da giriş yapılan bütün terminaller Linux kullanmaktadır.

 

Ancak, Türkiye’deki seçimlerde, ilçe seçim kurullarının kullandığı Windows XP üzerinden işlem görmektedir ve Windows ortamında yapılan girişlerin tüm dünyada güvenli olmadığı bilinmektedir.

 

Bilgisayar Mühendisleri Odası Seçim Çalışma Grubu tarafından hazırlanan "Seçim Güvenliği Raporunda" yer alan önemli tespitlerde, Türkiye’de, demokratik bir seçimin mümkün olmasına dair ciddi soru işaretlerinin varlığına değinilmiştir.

 

BMO SEÇSİS/Ne Oldu Çalışma Gruplarının ortak çalışması sonucu hazırlanan raporda, seçimlerin adil biçimde yapılabilmesi için seçmenlerle ilgili olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan verilerin doğrulanmasının gerektiğine dikkat çekilmektedir.

 

Ayrıca anılan raporda, karekod optik form sayım döküm cetveli, parti tabanınca doğrulanmış oy pusulaları gibi veri güvenliği önlemlerinin hayata geçirilmesi, tekrarlanan bilgi girişinin önlenmesi, sandık bazında oy kullanımına dair verilerin tutulması ve yayımlanması, verilerin BMO gibi STK’lara açılması hususları vurgulanmaktadır.

 

Raporda, 24 Haziran 2018'de oy kullanılan 180 bin sandıktan 2 binini tek tek incelenmesiyle saptanan hatalar hakkında bilgi verilirken, "tek yumurta ikizi tutanaklar" tespit edildiğine işaret edilmekte ve ikisi de imzalı iki tutanak dışında oyların tamamıyla aynı dağıldığı sandıklar bulunduğuna dikkat çekilmektedir.

 

SEÇSİS’e bilgi girebilen kurum personeli dışında belirtilen "geçici seçim personeli"nin yer almaması, SEÇSİS güvenlik zaaflarının önüne nasıl geçilmesi ve uzmanlardan kurulu siyasi parti temsilcilerinin de katılacağı bağımsız bir bilişim heyetine projenin inceletilerek güvenlik testlerinin yapılması başta olmak üzere 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinin şeffaf ve güvenilir bir ortamda gerçekleşmesi ve seçim sonuçları ile ilgili olarak hiçbir şaibenin oluşmaması adına gerekli tüm önlemlerin alınması amacıyla Anayasa'nın 98'inci, TBMM İçtüzüğü'nün 104 ve 105' inci Maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz”


Bu Haber 400259 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir
Kapat İlginizi Çekebilir
CHP’li Av. Erdoğan Kılıç’tan, toplumsal barış adına anlamlı öneri : “Gelin; bir günlüğüne ALEVİ olunuz, Azken, çokların baskısını hissediniz ve gönülden sahip çıkınız”
CHP’li Av. Erdoğan Kılıç’tan, toplumsal barış adına anlamlı öneri : “Gelin; bir günlüğüne ALEVİ olunuz, Azken, çokların baskısını hissediniz ve gönülden sahip çıkınız”
Ankara Emniyet Müdürlüğünde büyük Operasyon.. 10 İl Emniyet Müdür yardımcısı, 13 Şube Müdür ve 14 İlçe emniyet müdürünün görev yerleri değişti..İşte o değişimler
Ankara Emniyet Müdürlüğünde büyük Operasyon.. 10 İl Emniyet Müdür yardımcısı, 13 Şube Müdür ve 14 İlçe emniyet müdürünün görev yerleri değişti..İşte o değişimler
Bakan Albayrak'ın; McKinsey çelişkisi.. Mckinsey ile işbirliği yapmış, eleştirenleri de ihanetle suçlamıştı..Şimdi de diyor ki;
Bakan Albayrak'ın; McKinsey çelişkisi.. Mckinsey ile işbirliği yapmış, eleştirenleri de ihanetle suçlamıştı..Şimdi de diyor ki; "Kinsey'in, IMF ile ne farkı var