https://eryamanyukselis.com/
http://www.haber2000.com/
» ANAYASA MAHKEMESİ'nde NELER OLUYOR? MAHKEME ÜYELERİ SİYASİ "DÜZENLEME" GÖZDAĞINDAN ETKİLENDİ Mİ? CHP İnfaz Yasasının Anayasaya aykırı olduğunu ve iptalini istedi.. AYM ret etti ama Başkan ve 7 üye "Anayasaya aykırı" şerhi koydu.. Peki bakan ne diyor?

ANAYASA MAHKEMESİ'nde NELER OLUYOR? MAHKEME ÜYELERİ SİYASİ "DÜZENLEME" GÖZDAĞINDAN ETKİLENDİ Mİ? CHP İnfaz Yasasının Anayasaya aykırı olduğunu ve iptalini istedi.. AYM ret etti ama Başkan ve 7 üye "Anayasaya aykırı" şerhi koydu.. Peki bakan ne diyor?

AYM Başkanı Zühtü Arslan, karara koyduğu 26 maddelik şerhte ilk olarak düzenlemenin özel af niteliğinde olduğunu belirtti. Affın, TBMM'nin 5'te 3'ünün onayı ile uygulanabileceğine dikkat çekmesi tartışmalara sebep oldu
Paylas
ANAYASA MAHKEMESİ'nde NELER OLUYOR? MAHKEME ÜYELERİ SİYASİ
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Güncel - 08 Ekim 2020, Perşembe 00:00:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AYM Başkanı: "Özel af düzenlemesi Anayasa'ya aykırıdır” dedi Adalet Bakanı ise Mecliste düzenlemede değişiklikler yapılabileceği mesajını verdi

 

Meclisten geçen İnfaz düzenlemesinin iptali istenen davayı reddeden mahkeme üyelerinden 7'si çekincelerini karşı oy gerekçesinde açıkladı.

 

Affın TBMM'nin 5'te 3'ünün onayı ile uygulanabileceğine dikkat çeken AYM Başkanı Arslan, “Anayasa’nın 87. maddesinde belirtilen nitelikli çoğunluk şartına uyulmaması ve şekil bakımından Anayasa'ya aykırılık nedeniyle iptal edilmesi gerektiği görüşüyle oy kullandım” dedi.

 

Anayasa Mahkemesi (AYM) binlerce kişinin tahliyesi ile sonuçlanan ve kamuoyunda "özel af" olarak bilinen yasa değişikliğinin iptaline dair yapılan başvuruyu reddetti. Ancak AYM Başkanı Zühtü Arslan dahil olmak üzere 7 üye karara şerh koydu.

 

"Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" nisan ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden (TBMM) geçti.

 

Tartışma konusu olan ve "özel af" olarak nitelendirilen yasa, CHP milletvekilleri tarafından AYM'ye taşındı.

 

Resmi Gazete'de yer alan karara göre AYM Başkan Zühtü Arslan, üyeler Hasan Tahsin Gökcan, Engin Yıldırım, Hicabi Dursun, Celal Mümtaz Akıncı, M. Emin Kuz ile Yusuf Şevki Hakyemez düzenlemenin iptal edilmesi yönünde oy kullandı.

 

"ANAYASA'YA AYKIRILIK TEŞKİL EDİYOR" DİYE ŞERH KOYDULAR

 

AYM Başkan Zühtü Arslan, karara koyduğu 26 maddelik şerhte ilk olarak düzenlemenin özel af niteliğinde olduğunu belirtti. Affın, TBMM'nin 5'te 3'ünün onayı ile uygulanabileceğine dikkat çeken Arslan özetle şunları söyledi,

 

“Dava konusu kanunun af niteliğinde bir düzenleme olan 6. maddesi Anayasa'nın 87. Maddesi uyarınca TBMM üye tamsayısının beşte üçünün çoğunluğu ile kabul edilmediğinden şekil bakımından Anayasa'ya aykırılık teşkil etmektedir. Kanunun 6. maddesinin şekil yönünden Anayasa aykırı olmaları sebebiyle iptal edilmeleri gerektiğini düşündüğümden çoğunluğun ret yönündeki görüşüne katılmıyorum.”

 

"SİYASİ MÜTABAKAT İLE KABUL EDİLEBİLİR"

 

AYM Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan da 14 maddelik şerhinde Arslan gibi düzenlemenin özel af niteliği taşıdığını vurguladı. Anayasa'da bulunan “af kanunlarının geniş toplumsal ve siyasal mutabakat ile kabul edilebileceğine” yönelik ifadeleri hatırlatan Gökcan, şunları ifade etti,

 

“Bir düzenlemenin af sayılabilmesi için iki temel unsur aranmaktadır. İlki, kuralın geçmişe yönelik sınırlı bir düzenleme olmasıdır. İkincisi ise düzenlemenin kesin hükümle belirlenen cezanın çekilmemesi sonuçlanması ya da miktarı veya niteliği itibarıyla cezanın hafifletilmesine neden olmasıdır.

 

Geçici altıncı maddedeki hükümler, yukarıda belirtilen infaz kurumları üzerinden birlikte oluşturdukları sonuçları yönünden her iki unsuru da bünyesinde barındırmaktadır. Çoğunluk kararında ulaşılan sonucun aksine, incelenen kuralların özel af niteliğinde bulunması ve oylamada Anayasa'nın 87. maddesinde belirtilen nitelikli çoğunluk şartına uyulmaması ve şekil bakımından Anayasa'ya aykırılık nedeniyle iptal edilmesi gerektiği görüşüyle oy kullandım.”

 

6 YIL İTİRAZI

 

Hicabi Dursun ve Yusuf Şevki Hakyemez de itirazlarını şöyle dile getirdiler,

 

“Dava konusu geçici 6. Maddeyi esas alan bir infaz rejimine göre bazı kişilerin 6 yıla kadar olan hapis cezaları bu kişiler hiçbir şekilde ceza infaz kurumunda kalmadan sadece denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak infaz edilebileceklerdir. Böylelikle dava konusu düzenleme ve bu kişiler yönüyle hapis cezasını kişiye hiç çektirmeden daha hafif yaptırımlara dönüşmektedir.”

 

ADALET BAKANI GÜL : "DEĞİŞİKLER YAPILABİLİR"

 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) ilişkin "Demokrasi ve hukukun üstünlüğüne kavuşmak içi her türlü değişiklik yapılabilir. Bunu yapacak olan da milletin seçtiği parlamentodur" ifadelerini kullandı.

 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Türk milleti adına karar veren yargı Türk milletine sırtını dönemez. Yargının 'pardon' deme lüksü yoktur. (Ben yargıyım hesap vermem) anlayışı asla kabul edilemez” dedi.

 

Gül, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) ilişkin ise "Demokrasi ve hukukun üstünlüğüne kavuşmak içi her türlü değişiklik yapılabilir. Bunu yapacak olan da milletin seçtiği parlamentodur" ifadelerini kullandı.


Bu Haber 224448 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

SON YORUMLAR

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir