http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» CHP Ankara’da; “Ortak akıl” taktiğinde, izlenen yanlış yol

CHP Ankara’da; “Ortak akıl” taktiğinde, izlenen yanlış yol

CHP lideri Kılıçdaroğlu; daha önceleri partide ki birlik ve özellikle “Milli ittifakın” geleceği için, İl Örgütlerine; “ortak akılla tek adayda karar kılmanız önerimdir” mesajını vermişti.. Peki; bu mesaj ne anlama geliyordu? Bu mesajı kimler nasıl istismar yoluna gitti?.. İşte gerçeklerin detayları
Paylas
CHP Ankara’da; “Ortak akıl” taktiğinde, izlenen yanlış yol
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Siyaset - 16 Ocak 2020, Perşembe 18:41:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GÖKTÜRK TUNÇTÜRK yazdı

 

www.haber2000.com

 

CHP’nin 37. Büyük Kurultayına giden sürecinde, Haber Sitesi olarak CHP Ankara örgütlerinin delege seçimleri ve ilçe kongreleri ile yakinen ilgilendik..

 

Şimdi Şubat ayı sonlarında il Başkanlığı seçimi Kongresi olacak..

 

2 gün önce; ifadeleri yandaş medya tarafından çarpıtılan Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener’in, CHP örgütleri içine nifaklar ekmeyi amaçlayan havuz medyasının haberine karşı, verdiği şamar gibi cevabın haberini, yorumlarımızla kamuoyuna aktarmıştık..

 

Haber Sitemizi yakinen ve övgüyle takip eden CHP Genel Merkezinden, Kılıçdaroğlu’nun önemli danışmanlarından birisi bu haber üzerine beni arayarak, hem teşekkür etti, hem de haber içeriğini oluşturan mesele ile dostane görüş alış-verişinde bulundu ve düşüncelerimi sordu..

 

Bende kendisinin dostluğuna ve ketumluğuna inanarak, yapılan yanlışlıkları anlattım ve bana hak vererek;

 

“Abi sen bu konun analizini yap, bu görüşlerini de makalende yaz, ben anında yazınızı Sayın Genel Başkanın önüne koyup, görüşlerimi anlatacağım” ricasında bulundu..

 

ORTAK AKIL DEĞİL, YANLIŞ YOL

 

Şimdi gelelim, konunun asıl meselesine ..Yazıyorum …

 

Ben CHP’li değilim .. MHP ve Ülkü Ocakları teşkilatında büyüdüm, Ülkü Ocakları yöneticiliği yaptım..

 

Yani; övünmek gibi olmasın teşkilatçılığı ve hiyerarşi olarak teşkilatın üstünlüğü önemini bilenlerden biriyim..

 

Bizde teşkilat deniliyor, CHP’de ise Sol ifade ile örgüt ifadesi kullanılıyor.. İkisi de aynı kapıya çıkıyor..

 

Ben CHP’nin dili ile yazımı yorumlayayım…

 

Başbuğların Başbuğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyet adına kurmuş olduğu CHP’de de teşkilatçılık çok önem arz eder ve teşkilatçılığın disiplinini de Genel Başkan dahi bozamaz.. Yani; örgüt hiyerarşisi..

 

Teşkilatlar tabanı ve iradesini temsil eder.. Bu yüzden; teşkilatları veya örgütleri temsil eden başkanlar da kademeli olarak herkesin üstündedir..

 

Bir İlde; İl başkanı, Genel Merkezi ve Genel Başkanı temsil eder..

 

Bu yüzden; örgüt hiyerarşisi ve disiplini bakımından; İl başkanı o bölgenin Milletvekillerinin, Belediye Başkanlarının, meclis üyelerinin ve parti yan örgütlerinin üstündedir, amiri pozisyonundadır..

 

Bu ilke, disiplinli örgüt için vaz geçilmezdir..

 

Evet.. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, bölgelere kongrelerde; ortak irade ile tek adayla gidilmesi önerisinde bulunmuştur..

 

Niçin?

 

CHP, daha doğrusu Millet İttifakı yapılan yerel seçimler ile AKP ve ortağını büyük bir yenilgiye uğratarak, genelde de iktidar kapılarını önemli ölçüde aralamıştır..

 

Bu yüzden; Kılıçdaroğlu’nun amacı; örgütlerde gönül birliğini oluşturmak ve herkesin içinde olacağı bir başkan ve yönetimi oluşturulması mesajını vermekti..

 

Ama görüldü ki birçok illerde bu mesaj alınmamış ve hatta “iradeyi yok sayıyorsunuz” şeklinde tepkiler ortaya konuldu..

 

Zannedildi ki; Genel Başkan bir kişiyi işaret edecek, O  kişide sadece kendi ekibini kuracak ve diğer adı geçen adaylar ve ekipleri dışarda kalacak..

 

İşte mesaj bu şekilde algılandığı için, İllerde birden çok İl başkanı adayları ortaya çıktı..

 

Örneğin Ankara .. Ne oldu?

 

Birleri yine genel Başkanın ağabeylik tasarrufunu istismar edip, kendini örgütün hiyerarşisinin üzerinde görüp, restoranlarda ortak akıl görüntüsü ile tek aday çıkarma girişiminde bulundular..

 

Parti tabanı bu davranışa tepki gösterdiği gibi, yandaş medyaya da eleştiri malzemesi sundular..

 

Ayrıca bir gazeteci olarak ta merakta ediyorum; Bu Balıkçı toplantısı ve içeriği nasıl hızlı bir şekilde havuz medyasına ulaştı? …

 

“Yaram içerden” türküsünü söyleyebilirsiniz ..

 

Halen bu yanlış uygulama görüntüsü Ankara’da tartışılıyor..

 

Ağabeyi rolünü oynayan kim? Yeni Mahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar..

 

Niye bir balıkçı lokantasında ortak akıl aramış?

 

Milletvekillerini de gelmesi gerekiyormuş, bu yüzden Milletvekillerini kendi makamına, yani ayağına çağırmış olmasın diye balıkçıya çağırmış..

 

Ve esas skandal da; örgüt hiyerarşisine göre hepsinin üstünde olan ve Belediye Başkanlarının, milletvekillerinin amiri pozisyonunda olan İl Başkanı Rıfkı Güvener’de buraya çağrılmış..

 

Bak, bak.. Abiye bak… Milletvekillerini kendi ayağına çağırmamayı düşünüyor da; İl başkanını çok nezaketsiz bir tavırla lokantaya çağırıyor…

 

Hepsinin üstünde olan İl başkanının örgütsel varlığını hiçe sayıyor..

 

Ve balıkçıya çağrılmalarda ise “Genel Başkanın talimatı” ifadesi kullanılıyor..

 

Kardeşim; Genel Başkan sana abilik yapmayı öneriyor da ama senin örgüt yapısını ve anlayışını ayaklar altına alacağını aklına getirmemiş.. Seni, örgütçü sanmış..

 

CHP’nin mevcut İl Başkanı Rıfkı Güvener, bu çağrılan sözde sohbet toplantısına gitmese, diyecekler ki; “Genel Başkanın talimatını dinlemedi, hiçe saydı”..

 

Başkan ne yapıyor? Genel Başkan ifadesinin hatırına o toplantıya gitmek zorunda bırakılıyor..

 

Evet.. Fethi bey.. Mevcut İl Başkanı Rıfkı Güvener ister yeniden Başkanlığa aday olsun, ister olmasın; sizin bu abilik pozisyonunda ki konuşma ortamınız tek mekanı İl Başkanlığı binasıdır..

 

Örgüt disiplini açısından bunun ikinci bir ötesi yoktur..

 

Ne yapsın il başkanı? Sizin gibi örgüt hiyerarşisini bilemeyenlerle “Ankara örgütünü temsil eden beni nasıl ayağınıza çağırırsınız” diye tartışsın mı?

 

Bakın Genel Başkanın sizlere tek aday konusunda vermek istediği en önemli ince noktayı da idrak edemiyorsunuz..

 

Nedir bu ince nokta?

 

Siz, gönül birliği ile sadece CHP İl Başkanı olacak ismi belirlemeyeceksiniz..

 

Belirlenecek İl Başkanı aynı zamanda; Millet İttifakının bileşenleri olan diğer Siyasi teşkilatlar ve başkanları ile iyi beşeri ilişkiler kuracak, kırgınlıklara, küskünlüklere meydan vermeyecek bir isim olması isteniliyor..

 

Ve hizmet yarışına katılan, katılacak olan aday isimlerin, ekiplerinin hiçbirisinin dışarıda bırakılmaması, küskünlüklere medyadan verilmemesi amaçlanıyor..

 

İşte, meseleyi bu noktaya getirdiniz..

 

Bu saatten sonra da gönül birliği oluşturamazsınız..

 

Ne olacak?

 

Esas gönül birliğini İl Kongresi salonunda taban iradesi oluşturacak..

 

Evet.. Şuan 5 kişide ”Ben adayım” diyor..

 

Belik de Kongreye gitmeden veya Kongre salonunda biri birleri ile birleşip, Genel başkanın asıl mesajını yerine getirecekler..

 

Evet.. Belediye Başkanları… Delege seçimlerinde; göreviniz olmadığı halde sandıklara elinizi soktunuz, bari İl Kongresinden elinizi de, dilinizi de çekin artık..

 

Bırakın su aksın, yolunu bulsun ..


Bu Haber 309314 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

SON YORUMLAR

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir