http://www.haber2000.com/unlu-siyasileri-yazarlari-ve-sanatcilari-bulusturan-eylul-sancilari-siir-kitabi-artik-tum-kitap-satis-noktalarinda-internetten-mi-alacaksiniz-iste-size-birden-cok-siparis-linkleri-20864.html
http://www.haber2000.com/
» CHP, Gençlik Kolları eski Genel Başkanı Erhan Baydar’dan, füze gibi gönderme : “Mansur Yavaş virüsle mücadelenin yanı sıra, aynı zamanda münafıklık ile de mücadele ediyor”

CHP, Gençlik Kolları eski Genel Başkanı Erhan Baydar’dan, füze gibi gönderme : “Mansur Yavaş virüsle mücadelenin yanı sıra, aynı zamanda münafıklık ile de mücadele ediyor”

“Su boruları 25 yıl ve öncesinde asbestli malzeme ile yapılmış olan Ankara’nın 13 ilçesinin mevcut durumuna Mansur Yavaş son vermek istiyor”
Paylas
CHP, Gençlik Kolları eski Genel Başkanı Erhan Baydar’dan, füze gibi gönderme : “Mansur Yavaş virüsle mücadelenin yanı sıra, aynı zamanda münafıklık ile de mücadele ediyor”
https://www.esgayna.com/
Ekonomi - 13 Mayıs 2020, Çarşamba 00:00:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

www.haber2000.com 

 

Ankara’nın ve ilçelerinin temiz suya kavuşması ile asbestli borulardan kurtulması ve halkın sağlığının tehlikeye atılmaması adına, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, geçen hafta olağanüstü toplanan Belediye Meclisine, bu konuda 360 Milyon lira borçlanma önerisini sundu.

 

AKP ve MHP’li meclis üyeleri kendi yaşadıkları ilçelerin sağlıklı su borularına kavuşması için istenilen bu borçlanma talebini, “istismar” diye nitelendirdiği gibi, Başkan Yavaş’ın önerisini önce ret ettiler sonra da bu istemin ertelenmesini istediler..

 

AKP ve MHP’li meclis üyelerinin su borularının yenilenmesi için istenilen borçlanma talebinin ertelenmesinin gerekçesi olarak; “Salgınla mücadele ediliyor, zamanı değil”..

 

Halbuki aynı zamanda halkın sağlığını temiz su içme anlamında korumanın tam zamanı idi.. Lakin, cumhur ittifakı meclis üyeleri güya Mansur Yavaş’ı cezalandırmak, etkisiz hale getirmek ve iş yapamıyor pozisyona düşürmek mantığı ile halkın sağlığını bile göz ardı edip, ertelenmesini tartışmalarla istemişlerdi.

 

Oysa ki cumhur ittifakının meclis üyeleri Mansur Yavaş2ı değil de Ankara halkını cezalandırmış ve resmen halkın sağlığını siyasi hesaplarla tehlikeye atmışlardı..

 

Başkan Mansur Yavaş’ta bu siyasi kin mantığına isyan edip, “Allah size muhtaç etmesin” diyerek, ertelenmeyi oylamaya sundu.. 

 

CHP ESKİ GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI ERHAN BAYDAR’DAN, AKP VE MHP’Lİ MECLİS ÜYELERİNE FÜZE GİBİ GÖNDERME;

 

BU MÜNAFIKLIK NEREYE KADAR? SEÇMEN DE, ALLAH’TA SİZLERİ AFFETMEYECEK.. MANSUR BAŞKANIN DEDİĞİ GİBİ, ALLAH SİZE MUHTAÇ ETMESİN.. ANKARALI BU SİYASİ KİNİ YAZIP, NOT ETTİ BİLESİNİZ

 

Ankara’nın 11’i AKP’de, 1’i MHP’de, 1’ide CHP’de olan toplam 13 ilçesinde su borularının içeriğindeki "asbest" nedeniyle acilen değişmesi gerekiyor. Gölbaşı ilçesinde de su boruları her an arıza yaratabilir ve ilçede susuzluk başlayabilir. Bunun yanında arıtma tesisinin kapasitesi yetersiz olup, Sakarya Nehri’ne tam arıtılmayan su verilmektedir” uyarısında bulunan CHP eski Gençlik Kolları Genel Başkanı Erhan Baydar,

 

“Su boruları 25 yıl ve öncesinde asbestli malzeme ile yapılmış olan Ankara’nın 13 ilçesinin mevcut durumuna Mansur Yavaş son vermek istiyor” dedi

 

CHP’li Erhan Baydar; bu konuların önemine ve boruların değiştirilmesinin acil olmasının nedeninin, asbestin kanserojen bir mineral olarak sınıflandırılmasından kaynaklandığına. Ülkemizde bu gerekçe ile asbestin su borusu üretiminde kullanılması yasaklandığına işaret ederek,

 

AKP’liler peşlerine MHP’li üyelerini de takıp kendi yaşadıkları ilçelerde kanser hastalığı ile iç içe yaşamakta ve hemşerilerini de kansere mahkum etmekten rahatsızlık duymamaktadırlar. Buna AKP tipi sorumsuzluk adını veriyoruz.

 

Bu neyin kafası? Bu AKP kafası.. Çünkü yarın hepsi "kandırıldık" diyecekler. Onları kandıran kim? Mamak dışındaki ilçelerde de dezenfekte çalışması yapan, AKP kafasına göre devlette ikilik yaratıp gıda dağıtımı yapan Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’dir” tanımlamasını yaptı

 

CHP Gençlik Kolları eski Genel Başkanı Erhan Baydar, bu konuda yaptığı açıklama da tepkilerinin yanı sıra şu uyarılarda bulundu;

 

“Asbest; halk arasında "höllük" veya "ak toprak" olarakta bilinen ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere oldukça dayanıklı, yapısal olarak esnek, lifli bir maddedir. Geçmişte su borusu üretiminde, asbest lifleri boru çimentosunda bağlayıcı madde olarak kullanılmıştır. Su borusunda bulunan asbest liflerinin kolaylıkla suya geçtiği tespit edilmiştir.

 

İçme suyuna karışan asbest nedeniyle pankreas, akciğer, karaciğer, mide, böbrek, sindirim sistemi, gırtlak, yumurtalık…

 

Kanserleri ortaya çıkabilir ve var olan kanser hastalığı sürecini hızlandığı bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün kanserojen maddeler listesinde asbest ilk sıralarda yer alıyor ve insan vücudundaki etkisini 10-50 yıl arasında gösteriyor. Yani bugün Ankara’nın adı geçen ilçelerindeki kanser hastalıklarının bir kısmını asbeste bağlamak yanlış olmaz.

 

Su boruları 25 yıl ve öncesinde asbestli malzeme ile yapılmış olan Ankara’nın 13 ilçesinin mevcut durumuna Mansur Yavaş son vermek istiyor.

 

Belediye bütçesi, daha önce (AKP döneminde) Kızılırmak Suyu, AOÇ Oyun Alanı, Uçak Filosu, Dinazorlar vb. gibi harcamalarla yağmalandığı için ASKİ projeleri için yetersiz kalmaktadır. Çare ise borçlanmadır. Yavaş, borçlanma yetkisi istemektedir fakat AKP ve MHP’li temsilcilerinin çoğunlukta olduğu belediye meclisi 750 milyon TL borçlanma talebine karşılık 100 milyon TL borçlanma yetkisi vermektedir.

 

Bu durumda Mansur Yavaş’ın eli kolu bağlı kalmaktadır. Belediye meclisindeki AKP ve MHP üyelerinin bir yerlerin güdümünde olduğu malumunuzdur.

 

BU VURDUMDUYMAZLIK, AKP TİPİ SORUMSUZLUKTUR

 

AKP önce CHP’li belediyelerin salgın hastalıkla mücadele için yardım toplamasını engelledi. Devletin bir organı olan belediyeleri, devlette "teklik" olur gerekçesi ile devlet organları dışında saydı.

 

Yetmedi CHP’li belediyelerin halka hizmet için "borçlanmasını" engelledi.

Borçlanma kötü ise kralını AKP yapmaktadır!

 

Ülkemizin ihtiyaçları dururken birçok ülkeye tıbbi yardım malzemesi gönderen AKP hükümetinin Ankara Belediye Meclisindeki temsilcilerinin aynı anlayışta olmadığı ortadadır.

 

Buda yetmedi İller Bankası’ndan belediyelere gönderilen ödeneği %50 azalttı. Eğer para yoksa New York, Londra, Madrid, Roma… gibi şehirlerde yaşayan insanların sağlığı için milli imkanlar neden seferber edildi? Eğer para varsa neden CHP’li belediyelere verilmiyor.

 

AKP’nin CHP’li belediyeleri başta Ankara ve İstanbul olmak üzere hazmetmesi gerektiği ortadadır.

 

AKP’liler peşlerine MHP’li üyelerini de takıp kendi yaşadıkları ilçelerde kanser hastalığı ile iç içe yaşamakta ve hemşerilerini de kansere mahkum etmekten rahatsızlık duymamaktadırlar. Buna AKP tipi sorumsuzluk adını veriyoruz.

 

Bu neyin kafası? Bu AKP kafası, çünkü yarın hepsi "kandırıldık" diyecekler. Onları kandıran kim; Mamak dışındaki ilçelerde de dezenfekte çalışması yapan, AKP kafasına göre devlette ikilik yaratıp gıda dağıtımı yapan Mamak Belediye Reis’i Murat Köse’dir.

 

Köse, Mansur Yavaş’ın borçlanma talebine "yetenek, beceri ve birikimi ile seçimden önceki vaadlerini yapmalıdır" gerekçesi ile karşı çıkmaktadır. Gariptir ki kendisi halka hizmet için belediye meclisinden üst limit olan (%10) 38.6 milyon TL borçlanma yetkisi almış ve önceki yağmalama döneminin meclis üyesidir.

 

Hem borçlanmaya hayır diyip hem de AKP ve MHP’lilere hayır dedirtmektedir.


Sürecin mimarı ise kendi kökenini, Kayseri’de henüz bulunamayan(!) Haseki Mahallesi ve Dağına bağlayan AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Mansur Yavaş’ın seçimdeki rakibi Mehmet Özhaseki’dir.

 

AKP’li meclis üyeleri de durumu böyle ifade etmektedirler. Haseki Kayseri’de Fetö’cü eğitim kurumlarına arsa tahsisi ile de bilinmektedir. Kayseri’de Fetö sanığı Boydak’ların ifadesine göre kendilerini Fetö’ye Özhaseki götürmüştür. AKP’li meclis üyelerini kandıran, Ankara’ya belediye başkanı olamadığı için Ankara seçmenini cezalandırmak istediği ortadadır.

 

Asıl önemli konu ise MHP’lilerin manevi lideri Sayın Alpaslan Türkeş’in adının verildiği parkın adını görev döneminde "Başbuğ Parkı’na" çeviren Özhaseki’nin talimatına MHP’li meclis üyelerinin de uygun davranmış olmasıdır.

 

Ancak arşivler kendisiyle çelişen Bahçeli haberleri ile dolu iken Alpaslan Türkeş’e saygısızlığı ve hazımsızlığı MHP’lilerin görmezden gelmesi de, MHP’nin de bulunduğu durumun göstergesidir.

 

Ankara’nın asbest sorunu İstanbul’u da ilgilendirmektedir. Arıtılmadan Sakarya Nehri’ne verilen su ihtiyaç halinde İstanbul içinde kullandığından asbest İstanbul’unda sorunudur.

 

AKP ve MHP’nin vekilleri ile genel merkez il ve ilçe yöneticileri bu işe neden susuyorlar. Yarın Polatlı-MHP (26 km), Şereflikoçhisar-AKP (5 km), Evren-AKP (35 km), Beypazarı-AKP (50 km), Haymana-AKP (5 km), Akyurt-AKP (10 km), Kızılcahamam-AKP (2.5 km), Kazan-AKP (5 km), Ayaş-AKP (9.3 km), Elmadağ-CHP (11.2 km), Çubuk-AKP (22 km), Nallıhan-AKP (15 km), Keçiören-AKP(24 km) ve Gölbaşı-MHP Başkanlığına gittiklerinde seçmenlerine ne diyecekler?

 

Bu işin garip yanı ise ilgili belediyelerin 11 tanesi AKP’li, 2 tanesi MHP’li ve sadece 1 tanesi CHP’lidir. AKP’li ve MHP’li meclis üyeleri kendi seçmenlerine, yaşadıkları ilçelerin halkına hizmeti engelliyorlar ve hemşerilerini asbestli suya mahkum ediyorlar.


Borçlanma yetkisine itiraz eden meclis üyelerinin bu tutumlarının hiçbir siyasi görüşte ve dinde yeri yoktur. Mübarek Ramazan ayında bunun adı "münafıklık"tır.

 

AKP’Lİ VE MHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ SUÇ İŞLİYOR

 

Bu sürecin birde yasal boyutu var. Her şeyden önce Cumhuriyet Savcılığı’na "kamu yararı" gerekçesi ile hepimizin şikayet hakkı vardır.

 

AKP ve MHP’li meclis üyeleri anayasaya göre suç işlemektedirler. Anayasamızın 56. Maddesi, devlete, herkese sağlıklı çevrede yaşam hakkını sağlama görevi verir.

 

Anayasamızın 127. Maddesi, mahalli idareleri kamu tüzel kişisi yani devletin bir parçası sayar. Yani belediyeler devletin bir organıdır. Belediye meclis üyeleri ise devletin bir parçası olarak görev yapmaktadırlar.

 

Yargılanmaları memurlarla aynı yasada düzenlenmektedir. Her ne kadar memur olmasalar da devletin bir görevlisi olarak devletin görevini yerine getirmekle mükellef bireylerdir.

 

1593 Sayılı Umumi Hıfzısıha Kanunu; 1. Maddesi ile ülkenin sağlık şartlarından "devleti" sorumlu tutar ve görevi de 2. Madde ile "belediyelere" verir. İlgili kanunun 20. Maddesi sağlıklı içme suyu sağlama görevinden belediyeleri sorumlu tutar.


5393 Sayılı Belediyeler Kanunu; 14-a maddesi su gibi kentsel altyapı hizmetlerini belediyelerin görevi olarak belirtmektedir.

 

Ankara’da AKP ve MHP’li meclis üyeleri devletin bir organı olan belediyenin yasalarla belirlenmiş görevini yapmasına engel olmakta ve yasaların kendilerine verdiği görevi de yapmamaktadırlar. Ankara’da Cumhuriyet savcılarının gözü önünde yasalar çiğnenmektedir. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde hukuka aykırı kararlar ile suç işlenmektedir.

 

Ahlaka ve siyasetçinin görevine uymayan işler yapılmaktadır.

 

Önümüzdeki yıllarda ilgili şahıslar "bilmiyorduk", "baskı gördük" diyecekledir. Bugün bile kendi sağlıklarını, aile ve hemşerilerinin sağlıklarını tehlikeye atan, çocuklarına, torunlarına açıklayamadıkları partizanlığa dayalı kararlarının yanlış olduğunu kendileri de bilmektedirler. Ankara’da hastanede yatan ya da yatacak olan kanser hastalarının vebali kimin boynuna olacaktır?

 

AKP ve MHP’li Meclis Üyeleri’nin bunun hesabını sandıkta vereceği ortadadır, peki Ankaralı seçmen bunu affeder mi?

 

Allah affeder mi?”


Bu Haber 1135415 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir