http://www.haber2000.com/
» CHP MİLLETVEKİLİ GÜRSEL TEKİN TESPİT ETTİ : “İSTANBUL’da; SİYASETTEN ZENGİNLEŞEN AKP’liler, CHP’li BELEDİYELERİN YÖNETTİĞİ MERKEZ İLÇELERE YERLEŞİYOR”

CHP MİLLETVEKİLİ GÜRSEL TEKİN TESPİT ETTİ : “İSTANBUL’da; SİYASETTEN ZENGİNLEŞEN AKP’liler, CHP’li BELEDİYELERİN YÖNETTİĞİ MERKEZ İLÇELERE YERLEŞİYOR”

İstanbul'un "göç haritasını" tespit eden CHP milletvekili Gürsel Tekin; *AK Parti'li zenginlerin çoğunluğu, CHP'li belediyelerce yönetilen ilçelere taşınıyor *Parası çok olan Bodrum'a, hiç olmayan köyüne göçüyor *10 bin 800 hane İBB kanalıyla göç etti
Paylas
CHP MİLLETVEKİLİ GÜRSEL TEKİN TESPİT ETTİ : “İSTANBUL’da; SİYASETTEN ZENGİNLEŞEN AKP’liler, CHP’li BELEDİYELERİN YÖNETTİĞİ MERKEZ İLÇELERE YERLEŞİYOR”
Yaşam - 23 Ekim 2022, Pazar 13:02:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerdeki göç hareketleri tepitlerini yapan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, zenginleşen AK Parti'lilerin mahallelerini terk ederek CHP'li belediyelerin yönettiği merkezi ilçelere taşındığına dikkat çekti.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin geçtiğimiz haftalarda bir  "göç haritası" açıkladı.

 

Tekin, İstanbul'da hangi semtte hangi milletten yabancı göçmenlerin yoğun olduğuna dair tespitlerde de bulundu.

 

CHP'li Gürsel Tekin'in göçe dair tespitleri yabancı göçmenlerden ibaret değil.

 

Tekin'e göre; sadece yoksullar değil, zenginler de göç halinde.

 

Üstelik bunların bir kısmı kendi tabiriyle: "Siyaset zenginleri"

 

Tekin ile "siyaset zengini" olarak nitelediği insanların en çok göç ettiği yerler arasında olduğunu söylediği Kadıköy'ün Bağdat Caddesi'nde  Independent Türkçe ekibi ile buluşup, yerinde açıklamalarda bulundu. 

 

"Parası olan Bodrum'a, daha az olan Körfez illerine, hiç olmayan köyüne göçüyor

 

Hayat pahalılığı nasıl bir göçü tetikledi?

 

Ekonomik sefalet aynı zamanda toplumsal meseleleri de derinleştiriyor. Yani sosyolojik yapıyı değiştiriyor. Göç hareketlerini hızlandırıyor. Şimdi daha önce İstanbul'daki kira ve konut haritasını açıkladım. Gerçekten kiralar çok yüksek oranda. Türkiye ortalaması 6 bin 500, İstanbul ortalaması 8-9 bin lira. Böyle olunca İstanbul'da yaşamanın maliyeti çok ağır bir hale geliyor.

 

Doğal olarak çaresiz kalınca yapacağınız bir tek şey var. Daha ucuz semtlere kaçmak istiyorsunuz. İstanbul'un merkezi yerlerinde oturanlardan ekonomik durumu iyi olanlar Ege'ye, İzmir, Muğla ve benzeri yerlere göç ettiğini görüyorum. İkinci bir şey ise rahmetli Özal'ın orta kesim dediği kesimin yani daha çok emekli insanların da Körfez'e gittiğini görüyoruz.

 

İşte Balıkesir'dir, Çanakkale'dir falan. Üçüncü bir kesim var ki gerçekten ekonomik krizde çok büyük tahribat gören bir kesim var ki bunlar da köyüne, kasabasına gitmek zorunda kaldılar.

 

"10 bin 800 hane İBB kanalıyla göç etti, 3 bini gitmeyi bekliyor"

 

Bu konuda veriler var mı?

 

İstanbul Büyükşehir Belediye'mizin tersine göç hizmeti veren bir birimi var. O birimin verilerine baktığımızda son 2,5 yılda 10 bin 800 hane İstanbul'dan İstanbul Belediyesi'nin kamyonlarıyla köyüne, kasabasına döndü. Şu anda da 3 bin hane İBB'nin önümüzdeki günlerde kamyonlarıyla köylerine kasabasına gidecek.

 

Peki kim bunlar? Bunlar İstanbul'un çeperlerinde çoğunlukla günübirlik çalışanlar. Çoğunluğu işini kaybedince çaresiz kalıp köyüne gitmek zorunda kaldılar. Nedeni buradaki pazarların çoğu daha çok yabancıların eline geçti. Çünkü onlar aynı zamanda ucuz iş gücü.

 

"İstanbul'da AK Parti zenginlerinin göçünü görüyoruz"

 

İstanbul'da büyükşehirlerde siyasetten kaynaklı bir göç yaşandığı iddianız nedir?

 

AK Parti'nin zenginleri, orta sınıfı ve yoksulları gitti. Ama aynı zamanda İstanbul ve İstanbul'a benzer şehirlerde iktidar, AK Parti zenginlerinin ve siyaset zenginlerinin göçünü de görüyorsunuz. Birçok ilçede, mahallede siyasete başlamış, çeşitli kademelerde görev yapmış sonra ticarete girmiş, iktidarın bütün nimetlerinden rantından faydalanarak çok orantısız zenginleşenler var.

 

Bu orantısız zenginleşme doğal olarak onun da sosyal statüsünü değiştiriyor. İşte çocukların Mercedes arabaları oluyor. Bütün bu değişim mahalledeki komşu ilişkilerinde de bir sıkıntı yaratıyor.. Çünkü aynı mahallenin insanlarısınız, aynı mahallede büyümüşsünüz. Kısa süre içerisinde büyük bir servet sahibi olunca yapacağınız bir tek şey var. Göç etmek zorunda kalıyorsunuz.

 

Nereye göç ediyorsunuz? Gariban İstanbul'un çeperlerinde size oy verenler köyüne, kasabasına dönerken sizin iktidarınızda zenginleşenler Kadıköy, Beykoz, Üsküdar, Beşiktaş, Sarıyer ve daha çok böyle zengin semtlere göç ediyor. Bunu kendilerini kamufle etmek için yapıyorlar.

 

İranlılar da göç edenler arasında ilk sırada

 

Bahsettiğiniz semtlere yabancılar da göç ediyor mu?

 

Son dönemlerde Rusya-Ukrayna Savaşı'ndan kaynaklı gerekse İran'daki sorunlardan kaynaklı iki üç farklı göç var buralara. Burada tutunamayanlar, İstanbul'un çeperlerine, mümkünse yazlık yerlere, Körfez illere gidenlerin yerine kimler geldi? Birinci sırada iktidar zenginleri ve siyaset zenginleri buralarda yerleşik hale geldi.

 

İkinci İranlılar var. Çok yüksek oranda İranlıyı burada görebilirsiniz. Üç Ruslar..Çok derin bir değişimin olduğunu görüyorsunuz. Bu sadece Kadıköy'de mi? Hayır. İstanbul'un çeşitli bölgelerinin tamamında.

 

"AK Parti'li zenginlerin siyasi tercihi taşındıktan sonra zamanla değişiyor"

 

AK Parti'li olup farklı mahallerden CHP'nin yoğun olduğu semtlere gelen ailelerin siyasi çizgisi aynı mı kalıyor?

 

Hani bu pandemide bir şey öğrendik mutasyona uğramak diye. Bu zenginler de zamanla taşındığı bölgenin koşullarına uygun bir siyasi partiye oy vermek zorunda kalıyorlar.

 

"AK Parti'nin önemli zenginleri CHP'ye oy verebilir"

 

Neden peki?

 

Nedeni de şu. Çünkü takdir edersiniz ki orantısız bir zenginleşmenin bir tek dayanağı var. Sağlıklı bir hukuk sistemine ihtiyacınız var. Çünkü öbür türlü malınız her an tartışılabilir hale gelir. Sağlıklı hukuk sistemini kim taahhüt ediyor? Cumhuriyet Halk Partisi. Önümüzdeki seçimlerde AK Parti'nin önemli zenginleri CHP'ye oy verebilirler.

 

CHP, bir an önce yönetilen yoksullarla yüzleşmeli. Zenginlerde sorun yok. Zenginler niçin CHP'ye oy verecek? Çünkü sermayesini korumanın bir tek yolu evrensel hukuktur. Evrensel hukuku kim taahhüt ediyor CHP. Zenginler onun için bu semtlere geldiği zaman bu semtlerin koşullarına uygun hale gelirler merak etme.

 

"150 yıllık Modalı bir aileden abimiz Sarıgazi'ye taşınmak zorunda kaldı"

 

Peki Kadıköy ve Beşiktaş gibi ilçelerin yerlisi olup maddi durumu iyi olmayan insanlar kentin daha uzak mahallerine göç ediyor mu?

 

Tabii ki mesela daha geçen Sarıgazi'deydim. Bir abimizi gördüm. Kendisi aynı zamanda da Moda Deniz Kulübü'nün üyesiydi. Orada karşılaşmıştım. "Hayırdır" diye sordum, "Buraya yerleştim" dedi. Ailesi 150 yıllık Modalı. Yani İstanbul'a Anadolu'dan sonra gelmiş değil.

 

Dededen İstanbullu. Çaresiz kalmış. Çünkü burada yaşam o kadar pahalı ki. Moda'da sabahleyin çıktığınızda bir kafeye gittiğinizde bir kahve içmek isterseniz 30 lira tutuyor ama Sarıgazi'de işte 5 liraya kahve içiyorsunuz. Moda'daki evini 18 bin liraya kiraya vermiş. Burada 6 bin 500 liraya kiralık eve taşınmış. Bu bir değil, benzeri binlerce var.

 

"Seçmen listelerinde büyük değişimi göreceğiz"

 

Bu değişimin tam olarak ne zaman farkına varacağız?

 

İnşallah önümüzdeki günlerde seçim kurullarındaki listeler geldiğinde o listelerde de göreceksiniz. Büyük bir değişim var. Özellikle son iki yıldır. İster istemez insanların çoğu tutunamayıp buralardan taşınmak zorunda kaldı. Yerine kim geldi? Yerine işte biraz önce bahsettiğim daha çok işte sonradan zenginleşen, siyasette zenginleşen insanların geldiğini görüyorsunuz. Bu büyük bir değişimi sadece Kadıköy'de değil bütün çevre ilçelerde, İzmir'de Ankara Çankaya'ya gittiğinde de görebilirsiniz.

 

"Siyaset zenginlerinin göçü dengeleri değiştirmez"

 

Bu nüfus değişimi önümüzde seçimde kimi ilçelerde partilere verilen oylarda ciddi değişimlere yol açabilir mi?

 

Hayır burada böyle bir ihtimal yok çünkü. Bu ilçelerin nüfus sayısı çok yüksek. Benim söylemiş olduğum Kadıköy'de yeni göç dediğimiz ortalama 20 bin. Bu seçim sonucunu etkileyebilecek bir durum değil.


Bu Haber 46435 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir