http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» CHP tabanının “derin Kurultay hesabı”.. Kimlerin Genel Başkan adayı olarak adı geçiyor? Kılıçdaroğlu yeniden aday olacak mı? Ve parti tabanı; CHP iktidarı için hangi ismi işaret ediyor?

CHP tabanının “derin Kurultay hesabı”.. Kimlerin Genel Başkan adayı olarak adı geçiyor? Kılıçdaroğlu yeniden aday olacak mı? Ve parti tabanı; CHP iktidarı için hangi ismi işaret ediyor?

Millet İttifakını oluşturan CHP ve İYİ Parti’nin tabanının morali; 31 Mart Yerel seçimleri ve özellikle 23 Haziran İstanbul seçiminde ki Cumhur ittifakına karşı ezici sonuç sonrası tavan yapmış durumda.. Lakin her iki partinin tabanı da yapılacak genel seçimde şimdiden iktidar hesabı yapmaya başladı.. İYİ Parti tüzük ve GİK Kurultayını yaptı, peki CHP ne yapacak? CHP tabanı nasıl bir derin hesap yapıyor?
Paylas
CHP tabanının “derin Kurultay hesabı”.. Kimlerin Genel Başkan adayı olarak adı geçiyor? Kılıçdaroğlu yeniden aday olacak mı? Ve parti tabanı; CHP iktidarı için hangi ismi işaret ediyor?
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Siyaset - 07 Ağustos 2019, Çarşamba 13:48:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GÖKTÜRK TUNÇTÜRK yazdı

 

www.haber2000.com

 

Millet İttifakını oluşturan CHP ve İYİ Parti merkezlerinde ve parti tabanlarında; yerel seçimlerde elde edilen başarı grafiği moralleri oldukça yükseltmiş durumda..

 

İYİ Parti olağanüstü tüzük ve GİK Kurultayını yaptı ve olağan kongresini de 2020 Şubat ayında yapacak.. Yani İYİ Parti’de durum şimdiden belli.. Genel Başkanın değişme şansı çok, çok zayıf.. Zaten şuan Meral Akşener’e rakip olacak bir adayın ismi dahi geçmiyor..

 

Ama ittifakın büyük ortağı CHP’de durum hiç de sanıldığı gibi sakin ve durgun değil..

 

CHP KURULTAYI NE ZAMAN, NELER OLABİLİR?

 

Edindiğim bilgilere göre; CHP, 2 Şubat 2020 tarihinde 37. Olağan Kurultayını yapacak.. Şimdilik belirtilen tarih bu ama bu tarih Mart ve Nisan ayına da sarkabilir..

 

Zaman yakın.. Parti tabanı bu yüksek moralle CHP’yi iktidara taşıma hesaplarını her yerde konuşmaya, adı geçen Genel Başkan adayları üzerinde şimdiden yorumlar ve değerlendirmeler yapmaya başladığını görmekteyiz..

 

31 Mart Yerel seçimleri ve İstanbul seçiminden sonra objektif gözle yaptığım analizler neticesinde;

 

“CHP’de kayışı kopanlar, balonu patlayanlar ve yıldızı parlayanlar” başlığı ile bir yazı yazmıştım..

 

Yazı sonrası parti tabanından ve diğer kesimlerden oldukça çok yüksek sayıda yapıcı değerlendirmeler geldiği gibi, yazımı eleştirenlerde oldu..

 

Şimdi bu derin hesaplar kahvelerde, işyerlerinde, toplu taşım araçlarında, evlerde, köylerde yapılmaya başladı..

 

CHP tabanında ilk kez şuna tanık oldum..

 

Artık eskiden olduğu gibi Kurultay arifelerinde “delege şunun, bunun” gibi değerlendirmeler asla yapmıyor ve yapmakta istemiyor..

 

Çünkü; CHP tabanı yakaladığı bu başarı fırsatını iktidara kadar götürmek istiyor..

 

Kimileri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerel seçimlerde uyguladığı aday taktikleri ile çok başarı kazandığını söylüyor, kimileri de; geçen yerel seçimlerde 20 liraya satılan sivri biberin, 10 liraya satılan soğanın, 50-60 liraya satılan etin ve diğer yoksulluk kriterlerinin vatandaşı tetiklediği ve Belediye Başkanı adayına bakmadan iktidardan, Cumhur ittifakından isyan eder şekilde, sandıkta hesap sormasının sonucunda gelen başarı..

 

Bence de en doğru tespit te budur..

 

Ve İstanbul seçiminin iptali sonrası yapılan seçimde gelen derin dip dalga da; bu analizi kesin şekilde doğrulamıştır..

 

Şunu da net bir şekilde eklemek gerekir.. Elbette ki seçimlerde Kılıçdaroğlu’nun katılarının da başarıları elde etmede etken olmuştur..

 

Fakat şuda bir gerçek.. Kılıçdaroğlu Belediye Başkan adayları tespitinde hiçte hiç başarılı taktikler uygulamadı..

 

Eğer uygulamış olsa idi, o adayın Belediye meclis ekibide iktidarı elde edebilirdi ve etmesi de lazımdı..

 

İktidar da şimdi seçilen Belediye Başkanlarına; “Davul sizde ama tokmak bizde, biz çalarız, siz oynarsınız.. Sizler topal ördeksiniz” diye mesajlar vermezdi..

 

Evet.. Halk nezdinde seçimi kaybeden Erdoğan ve Bahçeli olduğu gibi; Kemal Kılıçdaroğlu’da seçimi kaybedenler saffında yer almıştır..

 

Tabi ki bu gerçeği Kılıçdaroğlu’da mutlaka analiz etmiştir ama etrafındaki tilkiler “Başbuğ Kılıçdaroğlu” diye değerlendirmeler yapıyor..

 

CHP artık erken veya gününde yapılacak Genel milletvekili seçiminde iktidarı mutlaka elde etmelidir..

 

Eğer, CHP tabanın bu beklentisini gerçekleştiremez ise inanın taban artık tüm umudunu yitirir..

 

Bu yüzden CHP’de ki birçok isim, acı da olsa bu Kurultay’da gerekli  fedakarlığı yapmalıdır..

 

Tabana göre; fedakarlığı en başka Kemal Kılıçdaroğlu yapmalı ve bu Kurultayda yeniden aday olmamasıdır..

 

CHP’de sesislik hakim görünsede aslında hiçte böyle değil..

 

Genel Başkan adaylığında adı geçenler derin çalışmalar yaptıkları gibi, parti içinde ki “Ulusalcılar” da hesaplar yapmaktalar..

 

Ulusalcı grubun Kılıçdaroğlu’nu desteklemeyecekleri kesin..

 

Peki diğer adı geçen CHP Genel Başkan Adayları kimler?

 

Şuan edindiğim net bilgilerde; Kurultayda Kılıçdaroğlu’na rakip olup, hizmet yarışına girecek iki isim var..

 

Birincisi İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, diğeri ise Muharrem İnce..

 

Peki, parti tabanı bu isimler üzerinde ne değerlendirme yapıyor?

 

Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığı sırasında yakaladığı popülerliği artık kesin yok ve hatta “aday olsa da hiç şansı yok” yorumu yapılmakta..

 

Ama edindiğim bilgiye göre; Muharrem İnce son şansını da bu Kurultayda deneyecek..

 

Gürsel Tekin .. Yıllardır etkin çalışmalar içinde olduğu gibi şimdilerde de her gün yaptığı tespit ve söylemleri ile Hükumetin ipliğini pazara çıkarmakta, halk nezdinde takdirler toplamakta..

 

Gürsel Tekin, 31 Mart Yerel seçimlerinde de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına da net bir şekilde aday adayı idi ve bu amaçlada İstanbul’u yıllarca karış, karış gezmiş, halka her gün sohbetler edip, değerlendirmeler yapmıştı..

 

Geçen yazım da yazmıştım ve yine de iddia ediyorum; Eğer Ekrem İmamoğlu değil de Gürsel Tekin İstanbul Belediye Başkan adayı gösterilse idi, inanın CHP en az 25 ilçede Belediye Başkanı çıkartacağı gibi, Belediye meclisinde de çok ezici çoğunluk sağlanmış olacaktı..

 

Bunu sadece ben söylemiyorum.. Seçimler sonrası hem parti tabanının hem de diğer kesimlerin yaptığı değerlendirmelerde bu yönde..

 

Ama aday gösterilmemesine rağmen tek bir kırgınlığını ifade etmediği gibi, seçimlerde en etkin çalışan isim oldu..

 

Bakın; Gürsel Tekin hiç ara vermeden her gün yaptığı değerlendirme demeçleri ile Kamuoyunda CHP’de en çok dikkat çeken isimdir..

 

Peki, parti tabanı Gürsel Tekin’in Genel Başkan adaylığı konusunda ne diyor?

 

Bunu özellikle Doğu ve Güneydoğu kesiminde ki vatandaşala sordum..

 

“Tam isabet olur ve CHP bu bölgelerde yeniden ayağa kalkar.”

 

Bence doğru.. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde ki vatandaşlar  alternatif göremedikleri için, çaresiz şekilde HDP’yi, AKP’yi tercih etmekte..

 Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

Peki en Büyükşehir İstanbul CHP tabanı ne diyor?

 

Birileri şimdiden “İl teşkilatı ne derse o olur”.. Yorumlarını yapıyor ama artık taban halkla bütünleşmiş isim istediği için birilerinin dayatma işaretine asla prim vermiyor, vermeyecek..

 

Şuan İstanbul’da, İstanbullular ile pekişmiş en etkin CHP’li isim Gürsel Tekin..

 

Edindiğim diğer bilgi ise; partide önemli emekleri olan ve önemli fedakarlıklar sergileyen, ünlü sinema sanatçımız Berhan Şimşek’te, Gürsel Tekin’in adaylığına destek verdiği..

 

Peki, Gürsel Tekin CHP Genel Başkanı olur ise yapılacak genel seçimde ne gibi başarı elde edebilir?

 

Net … Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce’nin elde edeceği başarıların çok, çok üzerinde başarı elde edip, CHP’yi iktidara taşıyacağı kesin..

 

Ve Gürsel Tekin için Sol kesimde ve halk arasında; “yeni bir Bülent Ecevit olur” tanımlaması da yapılıyor..

 

Tabi ki bu tespitlerde birilerini kötülemek, birilerini göklere çıkarmak değil..

 

Amacım; CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakının çok yakında yapılması planlanan Genel milletvekili seçiminde iktidarı yakalamasına katkı için, sokaktaki vatandaştan aldığım mesajı kamuoyuna aktarmak..

 

Son olarak şunu da dipnot olrak eklemk istiyorum; bence de Sayın Kılıçdaroğlu artık Genel Başkanlığa aday olmamalıdır..  Tabi CHP’nin iktidarı elde etmesini istiyor ise ..


Bu Haber 488557 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video GaleriTÜMÜ

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir