http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» Deprem olmazsa, bu kepazeliklerin farkında bile olmayacağız.. Deprem sırasında yaralıların sığınacağı Çapa Hastanesinde rezalet görüntüler..ÇAPA Hastanesine acil yıkım kararı

Deprem olmazsa, bu kepazeliklerin farkında bile olmayacağız.. Deprem sırasında yaralıların sığınacağı Çapa Hastanesinde rezalet görüntüler..ÇAPA Hastanesine acil yıkım kararı

Bugüne kadar İstanbul Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi çoktan yenilenebilir, depreme dayanıklı binalar yapılabilir ve şu anda sorunsuz sağlık hizmeti ve eğitim yapabilir durumda olabilirdik. Burası ülkenin ulaşımı kolay, en nadide fakültelerinden birisi. Köprüler, binalar, havaalanları yapılıyor ama ülkenin yegane kurumu 20 yıldır yerinde yapılanamıyor. Hükümet, belediye ve halkımızı desteğe çağırıyoruz.
Paylas
Deprem olmazsa, bu kepazeliklerin farkında bile olmayacağız.. Deprem sırasında yaralıların sığınacağı Çapa Hastanesinde rezalet görüntüler..ÇAPA Hastanesine acil yıkım kararı
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Güncel - 03 Ekim 2019, Perşembe 08:45:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Olası bir depremde kent içinde ciddi bir yaralı yükünü kaldırması gereken İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nin (Çapa Hastanesi) deprem etkileri açısından yapılan risk analizi, hastanenin ‘acil’ yardıma ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

 

56 BİNADAN 50’Sİ ÇÜRÜK

 

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden Rasim Temür, Barış Yıldızlar, Erdem Damcı, Namık Kemal Öztorun’un altı yıl önce hazırladığı rapor, binaların ‘hasta’ olduğunu ortaya koymuştu. Bina sayısının fazla ve çalışma süresinin kısa olması sebebiyle söz konusu analizlerde ‘Hızlı Durum Tespit (DURTES)’ yöntemi kullanıldı.

 

Tıp fakültesinin Çapa yerleşkesinde farklı boyutlarda bağımsız 102 bina bulunuyor. Söz konusu çalışmada da 43 hastane, 10 okul, 2 yemekhane ve bir kütüphane binası incelendi. 56 binadan 17’sinin ‘çok yüksek riskli’, 33’ünün ise ‘yüksek riskli’ olduğu belirlendi. Raporda incelenen binalardan 2’sinin ‘orta riskli’, birinin ‘düşük riskli’, 3’ünün ise ‘minimum riskli’ olduğu saptanmıştı.

 Görüntünün olası içeriği: açık hava

YERİNDE DÖNÜŞTÜRÜLEMEDİ

 

İstanbul Üniversitesi yaklaşık 8 yıl önce de hem Çapa yerleşkesi hem de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin yerinde yapılanması için İtalyan firma Progen’e 5 milyon lira ödeyerek bir proje yaptırmıştı. Progen, hastanelerin yerinde yeniden inşasına olanak sağlayan projesini yapmış ve teslim etmişti.

 

2014’te TOKİ ile protokol imzalandı. TOKİ, İstanbul Üniversitesi’nin Avcılar Firuzköy’deki arazisi karşılığında hastaneleri yapacaktı. Protokol doğrultusunda uygulama projesine başlandı. Hazırlıklar tamamlanmasına karşın İstanbul Tıp Fakültesi’nin yerinde yenilenmesi projesi hayata geçirilmedi.

 

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde bu yönde adımlar atılmasına rağmen, İstanbul Tıp Fakültesi’nde proje rafa kalktı, yaklaşık iki yıl önce tüm kampusun Hasdal’a taşınması gündeme geldi. Ancak bu yönde de herhangi bir adım henüz atılmadı.

 

Diş Hekimliği Fakültesi’nin önceki gün boşaltılma kararından sonra, hastanenin öğrenci kantini, kolonlarındaki çatlama nedeniyle mühürlendi. Kütüphane ve temel bilimler binaları da boşaltıldı.

 

HIZLI VE UYGUN ŞEKİLDE YERİNDE YAPILANABİLİR

 

İSTANBUL Tabip Odası Başkanı ve İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Saip: “Çapa yerleşkesinin yerinde yapılanması için 2012’de 5 milyon dolar harcanarak avan projesi çıkarıldı, öğretim üyeleri aylarca hangi binanın nasıl taşınacağı konusunda detaylı analizler ve toplantılar yaptı.

 

Ancak maalesef hiçbiri hayata geçirilmedi. Bu konuyla ilgili tek bir çivi bile çakılmadı. Bugüne kadar İstanbul Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi çoktan yenilenebilir, depreme dayanıklı binalar yapılabilir ve şu anda sorunsuz sağlık hizmeti ve eğitim yapabilir durumda olabilirdik. Burası ülkenin ulaşımı kolay, en nadide fakültelerinden birisi. Köprüler, binalar, havaalanları yapılıyor ama ülkenin yegane kurumu 20 yıldır yerinde yapılanamıyor.

 

Hükümet, belediye ve halkımızı desteğe çağırıyoruz. Binalarımız hızlı ve uygun bir şekilde yerinde yapılanabilir. Var olan proje hayata geçirilirse en riskli binalardan başlanarak sırayla yıkım yapılıp çevre destek binalarda ve prefabrik yapılarda hizmet ve eğitim verilerek hastane yenilenebilir. Öğretim üyeleri ve öğrenciler gerekli özveriyi göstermeye hazır.”

 

KENTİN İÇİNDE KOLAY ULAŞILIR BİR NOKTA: ‘DEPREMDE GÜÇLÜ ŞEKİLDE HİZMET VERECEK KURUM’

 

Üniversite çalışanları tarafından oluşturulan ‘Yerinde Yeniden Yapılanma Çalışma Grubu’ üyesi ve aynı zamanda İstanbul Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyesi olan Prof. Dr. Zeynep Olcay Solakoğlu şöyle konuştu:

 

“Şehir merkezinde tüm halkın kolayca ulaşabileceği, ikinci bir fikir alabileceği, ücretsiz bir şekilde kaliteli sağlık hizmeti alabileceği önemli bir kurum. Hazırlanan projede yapılacak binaların tek tek oda renklerine varana kadar ayrıntılı planlama yapılmıştı. Projeye göre ek kampusa taşınmadan iki aşamalı yerinde yapılanma mümkün. Kaydırmalarla, prefabrik yapılarla bu mümkün. Yeni bir ek projeye ihtiyaç da yok. Ancak maalesef bu konuda henüz hiçbir adım atılmadı ve plan da yok.

 

FEDAKÂRLIĞA HAZIRIZ

 

Diş Hekimliği Fakültesi, temel bilimler binası ve öğrenci kütüphanesi tehlikeli olduğu için boşaltıldı. Diğer binaların durumu ise meçhul. İki yıl sonra henüz arsasının bile netleşmediği Hasdal’da yapılacak binalara ağırlıklı olarak taşınacağı, burada sadece poliklinik ve acillerin kalacağı söyleniyor.


İstanbul’un yüzleşeceği bir depremde burası güçlü bir şekilde sağlık hizmeti verecek bir kurum. Diyalizi, yoğun bakımı, yetkin yan dal uzmanıyla kentin içinde kolay ulaşılır bir noktada. Deprem gerçeğiyle bu kadar yüzleşmişken buranın da bir an önce yerinde yenilenmesi gerekiyor ki kamu hizmetini verebilsin. Çapa yerleşkesi bir an önce bir bütün olarak çalışacak şekilde planlanmalıdır. Otoparklarda konteyner prefabriklere ya da kış çadırlarına bazı hizmetler hemen aktarılabilir. Öğrencimiz, asistanımız, biz hazırız. İETT’nin Topkapı Garajı’nda da eğitim alanlarımız kurulabilir.”

 

VETERİNER FAKÜLTESİ ÜÇ GÜN İÇİNDE BOŞALTILACAK

 

5.8 şiddetindeki depremin ardından kolonların zarar gördüğü iddiaları üzerine inceleme yapılan Avcılar’daki İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi binasının 3 gün içerisinde boşaltılması istendi. Avcılar Belediyesi İmar Müdürlüğü’nden iki mühendis ve bir zabıta görevlisinin yaptığı incelemede binanın bodrum katındaki kolonların demirlerinde korozyon ve burulma tespit edildi.

 

Oldukça eski olan binanın bu durumda kullanılamayacağı belirtilerek üç gün içerisinde tahliye edilmesi için tutanak tutuldu. Binanın cuma akşamına kadar tahliye edilmesi istendi.


Bu Haber 396190 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir
Kapat İlginizi Çekebilir
CHP’li Eğitimci-Avukat Erdoğan Kılıç’tan, Orman Bakanına müthiş öneri : “Ortaöğretim öğrencilerini tatilde 2 ay fidan dikmek için sigortalı işçi yapın.. Bir ağaç yakılmışsa 10 ağaç dikmeli siniz”
CHP’li Eğitimci-Avukat Erdoğan Kılıç’tan, Orman Bakanına müthiş öneri : “Ortaöğretim öğrencilerini tatilde 2 ay fidan dikmek için sigortalı işçi yapın.. Bir ağaç yakılmışsa 10 ağaç dikmeli siniz”
Kılıçdaroğlu; 16 kişilik yeni Merkez A Takımını belirledi..İşte O isimler
Kılıçdaroğlu; 16 kişilik yeni Merkez A Takımını belirledi..İşte O isimler
MHP İlçe Başkanı ve Yönetimi;
MHP İlçe Başkanı ve Yönetimi; "Ya Develet başa, ya kuzgun leşe" diyerek İstifa ettiler