https://www.facebook.com/profile.php?id=100006750075542
http://www.haber2000.com/
» MİLLETİM GÖZÜN AYDIN.. KASIM 2018’DE ERKEN YEREL SEÇİMİN VAR.. ANKARA’DA DURUM ÇOK KARIŞIK.. AK PARTİ’Yİ, MELİH GÖKÇEK KURTARABİLİR Mİ?

MİLLETİM GÖZÜN AYDIN.. KASIM 2018’DE ERKEN YEREL SEÇİMİN VAR.. ANKARA’DA DURUM ÇOK KARIŞIK.. AK PARTİ’Yİ, MELİH GÖKÇEK KURTARABİLİR Mİ?

Ankara’da; 1 Kasım 2015 seçimleri ile 24 Haziran 2018 seçimlerinde alınan Oy oranları karşılaştırıldığında AK Parti’de, CHP’de önemli oy oranı kaybetmiş. Oylarını yükselten partiler ise İYİ Parti ile HDP olmuş
Paylas
MİLLETİM GÖZÜN AYDIN.. KASIM 2018’DE ERKEN YEREL SEÇİMİN VAR.. ANKARA’DA DURUM ÇOK KARIŞIK..  AK PARTİ’Yİ, MELİH GÖKÇEK KURTARABİLİR Mİ?
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Siyaset - 30 Haziran 2018, Cumartesi 14:07:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

www.haber2000.com

(ANALİZ HABER)

 

Türkiye; Yerel seçimlerden 1 yıl sonra yapılması gereken erken genel seçime gidince siyasi dengeler de değişti ve bu değişen dengeler Erken Yerel Seçim kararı alınmasına öneli ölçüde etken oldu

 

KAYBEDENLER VE KAZANANLAR

 

Genel Seçimde AK Parti Birinci parti olarak seçildi ve Partili cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı ama önemli oranda da oy kaybetmiş oldu

 

CHP’de; millet ittifakında ki oy akışı ile milletvekili sayısını artırdı ama hemen, hemen her yerde önemli oranda oy kaybına uğradı

 

1 kasın 2015 Genel Seçim tablosu ile 24 Haziran Seçimleri tablosunda ki oy oranlarını karşılaştırdığımızda; en kazançlı Parti’nin yeni kurulan ve kurulması ile birlikte baskın bir seçimle karşılaşan İYİ Parti’nin olduğu gözleniyor. İYİ parti tüm sıkıntı ve engellemelere rağmen Meclise girdi ve grup kurma başarısını elde etti

 

İkinci kazançlı Parti’nin ise HDP olduğu gözleniyor.. HDP’de Barajı aştı ve Mecliste şuan üçüncü parti pozisiyonunda.

 

Yine Oy kayma değişikliklerine baktığımızda İYİ Parti’nin MHP, CHP ve AK Parti’den önemli oranda Oy aldığı gözlenirken, HDP’nin de CHP’den en az Yüzde 4 oranında Oy devşirdiği gözleniyor.

 

MHP’nin ise daha önce AK Parti’ye kayan oyları yanı sıra  AF umudu içinde olan Mahkum yakınları ve Adliyelerde davaları devam eden kesimlerden önemli oranda oy aldıkları görülmekte

 

KAYIPLARI GÖREN İKTİDAR, KASIM 2018’DE ERKEN YEREL SEÇİME GİDİYOR

 

Güvenilir kaynaklardan aldığımız net bilgilere göre; bu oy oranı kayıplarını gören AK Parti, MHP ile koalisyon işlevinden sonra çıkaracağı yasalarla birlikte Anayasa’da önereceği bir değişiklik ile Erken Yerel Seçim kararı almayı planlıyor.

 

Mart 2019’da yapılacak olan yerel Seçimleri 8 Kasım 2018 tarihine çekecek.

 

Muhalefet partilerinin de bu öneriye “Evet” diyeceği düşünülürken, AK Parti ve CHP arasında Büyükşehir Belediye başkanlıklarını almada büyük bir çekişme yaşanacağı da gözlenmekte  

 

ANKARA’DA DURUM ÇOK KARIŞIK

 

Ankara’da; partilerin 1 Kasım seçimlerinde aldıkları oylar ile 24 Haziran 2018 seçimleri oylarını karşılaştırdığımızda AK Parti’de, CHP’de önemli oranda oy kaybına uğradıkları görülüyor

 

AK Parti kalesi sayılan ilçelerinde önemli oranda düşüşler yaşadığı gibi, CHP’de kalesi sayılan Çankaya ve Yenimahalle’de hatırı sayılır oy oranları kaptırmış.

 

Her iki tabloda karşılaşma yaptığımızda AK Parti Altındağ ve Keçiören ve Mamak’ta önemli düşüş yaşamış

 

CHP’nin ise her ilçede oylarını HDP’ye kaptırdığı açıkça gözlenmekte.

 

İYİ Parti ise hem AK Parti’den, Hem CHP’den hem de MHP’den önemli oylar devşirdiği görülmekte.

 

ANKARA’DA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ARAYIŞLARI BAŞLIYOR ve GÖKÇEK FAKTÖRÜ YENİDEN OLUŞABİLİR

 

Gerek AK Parti’de gerek se CHP’de mevcut Belediye Başkanlarının olumsuz performansları hem İYİ Parti’ye, hem de HDP’ye oy geçişken ligine neden olduğu görülüyor.

 

Diğer taraftan; AK Parti’nin en çok oy kaybetme sebebi ise Melih Gökçek’i Büyükşehir görevinde iken gerekçesiz bir şekilde zorla istifa ettirilme tepkisi olduğu gözleniyor.

 

Bu tepki oyları İYİ Parti’ye ve MHP’ye kaydı.

 

Bütün bu ağır tepkilere rağmen; Melih Gökçek’in, 24 Haziran’da çok aktif şekilde partisine çalıştığı ve yine tepkili kesimlerden önemli oranda tepkileri ve küskünlükleri kaldırıp, AK Parti’ye oy verdirdiği bilinmekte.

 

Fakat bütün bu iyi dönüşlere rağmen AK Parti Ankara’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde oldukça zorlanacağı ve hatta kaybedeceği ihtimali oldukça yüksek.

 

Evet; AK Parti MHP’nin yerel seçimlerde de desteğini alabilir ama CHP’nin de İYİ Parti ile HDP’den, SP’den destekler alacağı da konuşulmakta.

 

AK Parti’nin de, CHP’nin de mevcut Belediye Başkanlarının performansları umut vermediği için hemen, hemen tüm ilçelerde yeni adaylar seçeceği belirtilmekte.

 

Peki, AK Parti Ankara Büyükşehir Başkan adayı olarak kimi gösterebilir?

 

Süleyman Soylu konuşuluyor idi ama Soylu’nun son aylarda toplumda aldığı ağır tepkiler, bunu imkansız hale getirdi.

 

Daha önceleri dillendirilen ve özellikle Bülent Arınç’ın desteklediği Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin de gösterilme şansı oldukça düşük.

 

Çünkü kaynaklar; Veysel Tiryaki’nin Altındağ’a dahi yeniden aday gösterilmeyeceğinin düşünüldüğü belirtiyor.

 

Yani; AK Parti Ankara’da kazanabilecek Büyükşehir adayı bulmakta oldukça zorlanacak..

 

Peki; görevinden haksız şekilde alınıp, yerine atanan Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından da kamuoyunda çeşitli suçlama söylemleri ile yıpratılmaya çalışılan Melih Gökçek, yine AK Parti’nin alternatifi olabilir mi?

 

Yakinen bildiğimiz Melih Gökçek böyle bir istemde asla bulunmaz ama Erdoğan ve Parti yönetiminin görev önermesi halinde Gökçek’te bu öneri karşısında “Evet” diyebilir..

 

Yani; AK Parti, Melih Gökçek faktörünü yeniden şans olarak her an kullanabilir.

 

Aksi takdir de CHP’nin, İYİ Parti ve HDP desteği ile gösterebileceği ile gösterebileceği Büyükşehir Adayı rahatlıkla kazanır ama Çankaya’ya yeniden oy akışını sağlayacak bir başkan adayı da lokomotif olması şartı ile.

 

Altındağ ilçesi de; AK Parti için riskli hale dönüşmüş durumda. AK Parti bu bölgede de MHP ve İYİ Parti ile SP, BBP kesimin oy alabileceği bir aday gösterirse rahatlıkla alabilir.

 

Mamak ilçesinde ise Belediye Başkanlığı seçimi; AK Parti ile CHP kıyasıya bir mücadele arasında geçeceği gözlemlenmekte.

 

Çünkü; CHP’nin, Mamak için şuan konuşulan ve her kesimden oy alabilecek 2-3 önemli aday isimleri var..

 

CHP’nin Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’i de yeniden aday göstermeyeceği de gelen bilgiler içinde

 

İŞTE KARŞILAŞTIRDIĞIMIZ 1 KASIM VE 24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE ANKARA VE BAZI İLELERİNDE Kİ OY DAĞILIMLARI

 

1 KASIM ANKARA SEÇİMİ OY DAĞILIMI

 

AK Parti       1.618.972   48,80%  16

CHP        1.022.500   30,82%  11

MHP       471.092             14,20% 4

HDP               134.449            4,05%   1

 

İLÇELER

ÇANKAYA :

 

CHP : 55.89

AK PARTİ : 22.41

MHP : 12.71

HDP : 6.98

 

ALTINDAĞ

 

AK PARTİ : 63.18

CHP : 21.53

MHP : 9.96

HDP  : 3.06

 

MAMAK

 

AK PARTİ : 49.46

CHP  : 32.71

MHP  : 11.79

HDP   : 3.96

 

KEÇİÖREN

 

AK PARTİ : 55.5

CHP : 24.38

MHP : 15.11

HDP  : 2.92

 

YENİMAHALLE

 

AK PARTİ : 42.72

CHP  : 36.49

MHP : 14.35

HDP . 4.39

 

24 HAZİRAN SEÇİMLERİ ANKARA

 

AK PARTİ : 40.14

CHP  : 26.11

MHP  : 13.1

İYİ P. : 12.1

HDP   : 6.4

 

ÇANKAYA

 

CHP : 47.75

AK PARTİ : 18

MHP   : 6.9

İYİ P.  : 15

HDP    : 10.7

 

ALTINDAĞ

 

AK PARTİ : 54.1

CHP  : 18.1

MHP  : 13.1

İYİ P. : 8.7

HDP  : 4.2

 

MAMAK

 

AK PARTİ : 40.8

CHP  : 29.3

MHP  : 13.2

İYİ P. : 8.9

HDP   : 6.4

 

KEÇİÖREN

 

AK PARTİ : 46.1

CHP   : 20.7

MHP  : 14.8

İYİ     : 12

HDP  : 4.5


Bu Haber 904255 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir
Kapat İlginizi Çekebilir
AKŞENER,bir kez daha noktayı koydu :
AKŞENER,bir kez daha noktayı koydu : "İYİParti'nin, Cumhur ittifakına katılması mümkün değil"
“Muharrem Perinçek”in yüzsüzlüğü.. “Memleket Hareketi” değil, “CHP’yi ve Kılıçdaroğlu’nu karalama ve yıpratma Hareketi”.. Bakın, İnce Muharrem bu yolda ne kurnazlıklar sergileyecek? Ve Meral AKŞENER’in başına bir işler gelebilir mi?
“Muharrem Perinçek”in yüzsüzlüğü.. “Memleket Hareketi” değil, “CHP’yi ve Kılıçdaroğlu’nu karalama ve yıpratma Hareketi”.. Bakın, İnce Muharrem bu yolda ne kurnazlıklar sergileyecek? Ve Meral AKŞENER’in başına bir işler gelebilir mi?
AKP ile yandaş Yazarları arasına
AKP ile yandaş Yazarları arasına "İstanbul Sözleşmesi" girdi.. Erdoğan'da; AKP'li Kadınlara "Papatyalar" diyen AKİT yazarı Dilpak'a : "Bu saygısızlığı kınıyorum"