http://www.haber2000.com/unlu-siyasileri-yazarlari-ve-sanatcilari-bulusturan-eylul-sancilari-siir-kitabi-artik-tum-kitap-satis-noktalarinda-internetten-mi-alacaksiniz-iste-size-birden-cok-siparis-linkleri-20864.html
http://www.haber2000.com/
» "SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI" her an atanacak Kayyım ile "KAMU" Kuruluşu olabilecek, Mal varlıkları dondurulacak. Yasa geçti

"SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI" her an atanacak Kayyım ile "KAMU" Kuruluşu olabilecek, Mal varlıkları dondurulacak. Yasa geçti

İçişleri Bakanlığı’nın “derneklere kayyım atamasının önünü açan düzenleme” olarak eleştirilen teklif, tüm eleştiriler kulak arkası edilerek yasalaştırıldı
Paylas
https://www.esgayna.com/
Güncel - 28 Aralık 2020, Pazartesi 00:00:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tüm eleştiri ve uyarılara rağmen kapı açıldı, STK'lar, her an birer devlet kuruluşu olabilecekler...

 

İçişleri Bakanlığı’nın “derneklere kayyım atamasının önünü açan düzenleme” olarak eleştirilen teklif, tüm eleştiriler kulak arkası edilerek yasalaştırıldı.

 

“Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi”  TBMM Genel Kurulu’ndan geçti. 43 maddelik teklif TBMM’de 254 kabul, 113 ret oyu ile kanunlaştı.

 

Teklif, derneklere ilişkin içerdiği maddeler nedeniyle “sivil toplumu susturma amacı taşıdığı” gerekçesiyle sert bir şekilde eleştiriliyor.

 

Erdoğan da onaylarsa “STK’lar keyfi müdahaleye açık hale gelecek”

 

Yardım Toplama Yasası’nda yapılan değişiklikle internetten yardım toplamaya ilişkin düzenlemelerin de eleştirildiği muhalefet şerhinde, “Birçok sivil toplum örgütü, topladığı yardımlarda terörizmin finansmanı bahanesi ile müdahaleye açık olabilecektir” görüşüne yer verilmişti.

 

Türkiye’deki mal varlıklarına gecikmeksizin el konulabilecek

 

Kanunla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarında belirtilen organizasyonların veya bunlar tarafından doğrudan veya dolaylı olarak kontrol edilen ya da bunların adına veya hesabına hareket eden kişi veya kuruluşların yasaklı işlem ve faaliyetlerde bulunduklarına ilişkin makul sebeplerin varlığı halinde, Türkiye’deki mal varlıkları gecikmeksizin dondurulacak.

 

“KAHROLSUN AMERİKA”

 

Ha bir de; Vicdan Beşten de Dünyadan da büyüktür

 

Teklifin yasalaşmasını Mavi Marmara davasının avukatlarından Gülden Sönmez de eleştirdi. Sönmez, sosyal medya hesabından, “Geçmiş olsun STK’lar, avukatlar, geçmiş olsun sevgili ülkem. Ama yine de içimizde kalmasın, kanuna rağmen sloganımızı atalım; “KAHROLSUN AMERİKA”… Ha bir de VİCDAN beşten de, dünyadan da büyüktür” diye yazdı.

 

Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesi Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Kanun’la Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarında belirtilen organizasyonların veya bunlar tarafından doğrudan veya dolaylı olarak kontrol edilen ya da bunların adına veya hesabına hareket eden kişi veya kuruluşların yasaklı işlem ve faaliyetlerde bulunduklarına ilişkin makul sebeplerin varlığı halinde, Türkiye’deki mal varlıkları gecikmeksizin dondurulacak.

 

BMGK kararlarında belirtilen madde, malzeme ve ekipmanın ithali, ihracı, transiti ve teknolojinin transferi veya nükleer faaliyetlere ya da nükleer silah atma sistemlerinin geliştirilmesine katkı sağlanması veya destek verilmesi yasak olacak.

 

İDARİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILACAK

 

Kanunun uygulamasıyla ilgili Denetim ve İşbirliği Komisyonu oluşturulacak.İnternet ortamında izinsiz yardım toplanmasının engellenmesi ile toplumda var olan yardımlaşma duygusunun istismar edilmesinin önlenmesi amacıyla valilik veya İçişleri Bakanlığı’nın talebi üzerine hakim kararıyla söz konusu faaliyetlere ilişkin içeriğe erişimin engellenmesi kararı verilebilecek.

 

İzinsiz yardım toplayanlara 5 bin Türk Lirası’ndan 100 bin Türk Lirası’na kadar idari para cezası verilecek. İnternet ortamında izinsiz yardım toplanması halinde 10 bin Türk Lirası’ndan 200 bin Türk Lirası’na kadar idari para cezası uygulanacak.

 

İzinsiz yardım toplanmasına yer ve imkan sağlayanlar, uyarılmalarına rağmen bu faaliyeti sonlandırmazsa 5 bin Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılacak.

 

Ticaret Bakanlığı, pay defteri, yönetim kurulu karar defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defterinin elektronik ortamda tutulmasını zorunlu kılabilecek.

 

Ceza Muhakemesi Kanunu’nda yapılan değişikliğe göre, yürütülen soruşturma veya kovuşturmalar bakımından muhafaza altına alınan veya el konulan mal varlığı değerlerinin kıymeti tespit edilecek.

 

CEZA, ÜÇTE BİRİNE KADAR ARTIRILACAK

 

* Mahkemelerce terör örgütü olduğuna kesin olarak karar verildikten sonra terörizmin finansmanı suçu kapsamına giren fiilleri gerçekleştirdiği hususunda makul sebeplerin varlığına istinaden kişi, kuruluş veya organizasyonların Türkiye’de bulunan mal varlığının dondurulmasına karar verilebilecek.

 

Terörizmin finansmanı suçu, örgütü kuran veya yöneten ya da örgüt üyesi tarafından gerçekleştirilmesi halinde, bu kişiler hakkında örgüt kurmak, yönetmek veya örgüte üye olmak suçları uyarınca verilecek ceza üçte birine kadar artırılacak. Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun’da yer alan “mal varlığı” tanımı uluslararası alanda kabul görmüş tanımlar ile uyumlu hale getiriliyor.

 

Türkiye’de bulunan mal varlığının dondurulmasına karar verildiği takdirde ilgililer hakkında Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca soruşturma açılması talebiyle suç duyurusunda bulunulmasına Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı tarafından karar verilecek. Soruşturma ve kovuşturma sonucunda verilen kararlar Değerlendirme Komisyonu’na sunulmak üzere Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’na gönderilecek.


Bu Haber 154466 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir