http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE NASIL MÜRACAAT EDİLİR VE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR NELERDİR?

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE NASIL MÜRACAAT EDİLİR VE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR NELERDİR?

Sözleşmenin 34. maddesine göre yapılan bir başvuru, AİHM İçtüzük madde 47’de belirtildiği üzere, Mahkeme başka türlü karar vermedikçe, Yazı İşleri Müdürlüğü’nün hazırladığı başvuru formu ile yapılır. Başvuru formu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi internet sitesinde yayınlanmaktadır.
Paylas
AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE NASIL MÜRACAAT EDİLİR VE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR NELERDİR?
Güncel - 30 Eylül 2017, Cumartesi 11:25:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AV. AŞKIN DEMİR yazdı

(Ankara Barosu Genel Sekreteri)

 avukat aşkın demir ile ilgili görsel sonucu

www.haber2000.com

 

AİHM’ne bireysel başvuruda bulunacak gerçek veya tüzel kişi veya gruplar, başvurularını Mahkeme’nin internet sitesinde erişime sunulmuş olan başvuru formu üzerinden yapabilirler.

 

Ancak, burada dikkat edilmesi gereken husus, Mahkemenin sunmuş olduğu son yıla ait başvuru formunun kullanılmış olması, başka internet sitelerinde sunulmuş olan eski formun kullanılmamasıdır.

 

Sözleşmenin 34. maddesine göre yapılan bir başvuru, AİHM İçtüzük madde 47’de belirtildiği üzere, Mahkeme başka türlü karar vermedikçe, Yazı İşleri Müdürlüğü’nün hazırladığı başvuru formu ile yapılır. Başvuru formu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi internet sitesinde yayınlanmaktadır.

 

Güncel başvuru formunun kullanılması önem arz etmekte olup, eski başvuru usulleri veya formları ile yapılan başvurular reddedilmektedir.

 

Başvuru formunu indirerek, formun istisnasız her kısmının eksiksiz doldurulması ve ilgili dokümanların kopyalarının eklenerek Mahkeme’nin adresine gönderilmesi gerekmektedir.

 

Başvurucular, bu eklerin orijinallerini göndermemelidir çünkü davanın sonunda dokümanlar iade edilmeyerek belli bir süre sonra yok edilmektedir.

 

Başvuru formunun bütün kısımlarının özenli bir şekilde doldurulması gerekir. Eğer formun her hangi bir kısmı uygun bir şekilde doldurulmadıysa veya bilgi eksikliği varsa veya gerekli dokümanların kopyaları eklenmediyse, Mahkeme inceleme yapmaksızın başvuruyu kayda almayı reddedebilir.

Mahkeme, yapılan başvuruların %80 veya üzerinde başvuruyu kabul edilemez bularak reddetmekte olduğu bilinmektedir. 10/07/2017 tarih itibari ile AİHM önünde bekleyen Türkiye aleyhinde başvuru sayısı 11.266 olarak kaydedilmiştir.

 

Buna göre, başvurucuların hak kaybına uğramaması, avukat meslektaşlarımızın ise sırf usulü hatalarla boş yere emek ve zaman kaybetmemesi açısından sık rastlanılan bazı ret sebepleri ile hatalara dikkat çekmek isterim.

 

Mahkeme, Avrupa Konseyi’nin iki resmi dilinden birinde – Fransızca veya İngilizce – veya Avrupa Konseyi’ne üye devletlerden birinin resmi dilinde başvuru kabul etmektedir.

 

Bu nedenle; Türkiye’den başvuru yapacak olanların İngilizce veya Fransızca dilinde başvuru yapmaya çalışması mantıklı değildir. Çünkü bu başvuruları değerlendirecek olanlar, yine Türkiye’de bir hukuk fakültesinden mezun deneyimli hukukçulardır.

 

Peki, bir başvurunun kabul edilebilir sayılması için nelere dikkat edilmesi gerekmektedir dersek, bunların başında iç hukuk yollarının tüketilmesi kuralı gelmektedir. Strazburg mahkemesinin bir davaya bakabilmesi için, yüksek mahkemeler dahil olmak üzere başvurucuların götürebilecekleri tüm mahkemelere davasını taşımış olması gerekmektedir.

 

Yani iç hukuk yollarının tüketilmeden AHİM’e başvurulmaması gerekmekte, aksi takdirde iç hukuk yolları tüketilmeden başvuru yapıldığı gerekçesi ile başvuru reddedilmektedir.

 

Örneğin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 15 Temmuz 2016 tarihli askeri darbe girişiminin ardından görevine son verilen bir yargıcın tutuklanması davasına ilişkin başvuruyu iç hukuk yollarının tüketilmediği gerekçesi ile oy birliğiyle kabul edilmez bulmuştur, bu karar kesindir. (Mercan/Türkiye başvuru no. 56511/16)

 

İç hukuk yollarını tüketilerek başvuruda bulunmasının yanında başvurucunun dikkat etmesi gereken diğer bir kriter, başvurunun, ulusal mahkemeler tarafından kesin karar verildikten sonra (Anayasa Mahkemesi kararının tebliğinden itibaren) 6 ay içerisinde Strazburg mahkemesine başvurulması zorunluluğudur. Bu süreden sonra yapılan başvurular kabul  edilemez bulunmaktadır.

 

Bu süreye uyulup uyulmadığının kontrolü ise başvurunun postaya verildiği tarihe göre hesaplanmaktadır.

 

Şunu unutmamak gerekir ki, Strazburg mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve ek protokolleri ile güvence altına alınmış haklar konusunda başvuruları değerlendirmeye yetkilidir ve dördüncü bir temyiz mahkemesi olarak görülmemelidir. Başka bir deyişle, Strazburg Mahkemesi ulusal mahkemenin verdiği kararı bozamaz.

 

Şikâyetin, Sözleşme ile bizzat korunan haklardan en az biri hakkında olması gerekmektedir.

 

Sözleşme ile koruma altına alınmamış bir hakkın kabul edilebilir sayılması mümkün değildir.

 

Örneğin, bir devlet ihalesini üstlenmiş yabancı bir şirket ile Sözleşme’ye taraf ülke arasında çıkan bir ticari uyuşmazlıkta, yabancı şirketin o ülke aleyhinde ticari uyuşmazlığı çözmesi için uluslararası bir mahkeme olan AİHM’ne başvurması kabul edilemez.

 

Bir başvurunun Mahkeme tarafından kabul edilebilir olması için gerekli bir diğer husus, başvuruların sadece sözleşmeye taraf devletlere karşı yapılabilir olmasıdır.

 

Bu devletler, Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülkeden oluşmaktadır. Örneğin, şirketlere, bireylere veya sözleşmeye taraf olmayan ülkelere, örneğin Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı başvuru kabul edilmemektedir.

 

Bir şikâyetin kabul edilebilir olması için, bir devlet hakkında şikayette bulunan başvurucunun sözleşmenin ihlalinin mağduru olması gerekir. Örneğin sırf karşı olunduğu için bir kanun aleyhinde başvuruda bulunulamaz.

 

Diğer bir kriter ise, şikayet edilen ihlal olayının, sözleşmenin ilgili devlet bakımından yürürlüğe girmiş olduğu tarihten sonra gerçekleşmiş olması gerekliliğidir. Örneğin, yasalarca sendika hakkı tanınmamış bir devlet, ancak sözleşmeye üye olduktan sonra bu hususta dava edilebilir.

 

Yukarıda sayılan tüm kriterlerin varlığına rağmen, Mahkeme, başvurucunun önemli bir zarara uğramadığına kanaat getirirse başvuruyu reddedebilir. Yani, temel hukuk kuralı olan, nedensellik, illiyet bağı ve zararın oluşmuş olması kriterleri burada da geçerlidir.

 

Uluslar üzeri bir yere sahip olan Strazburg Mahkemesi’nin kriterlerine uygun başvuru yapılması, Mahkeme’nin dava listesinde tıkanmaların yaşanmasını önleyerek, kabul edilebilirlik kriterlerinin karşılandığı ve insan hakları ihlallerine ilişkin ciddi iddiaları ilgilendiren daha haklı davaların incelenmesine katkı sağlayacaktır


Bu Haber 328321 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

Gazeteler:

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

BURCLARİçerik Yükleniyor...

PUAN DURUMLARI :İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

(Terör ve tecavüz hariç) ADLİ MAHKUMLARA EŞİT YASA.. ŞARTLI TAHLİYE İSTİYORUZ. lehe uygun somut deliller olmasına rağmen fetöcü hakimlerin kanaat kararıyla birçok suçsuz insan içerde yatıyor. (Ceza mahkemesinde ağır ceza verebilmek için somut ve 0 inandırıcı deliller olması lazım.) Yargıdaki hatalı uygulamalardan dolayı birçok insan boş yere cezaevinde yatıyor. Kış geldi ve cezaevleri aşırı dolu. Mahkumlar soğuk betonlarda yatıyorlar. Sıcak su yok herşey kısıtlı. Hastalıklar öylesine.. Biz vatanımıza hainlik yapmadık! Kimimiz suçsuzluğunu anlatamamış, kimisi çaresizlikten,kimiside cahillik ve ihmal nedeniyle, kimiside ekonomik nedenlerle ve yoksulluktan, kimide tehdit ve Korkuyla suça karışmış, kimisi kumpasla, arkadaş mağduru olmuş.. Bunlar uzmanlar tarafından dahada sınıflandırılabilir. Yeni cezaevleri yaparak, mahkumu yıllarca kapatmak yerine, asıl suça neden olan faktörleri ortadan kaldırmak için çabalanmalı.. Yoksa gençler, fikren, bedenen vede ruhen kaybedilip yok olacak..! Cezaevleri yerine okul yapılsın. Fabrikalar yapılsın iş verilsin aş olsun ve yoksulluk giderilsin. Ayrıca bir mahkum devlete en az 2000 tl zarar demek cezaevleri yapımıda ayrıyeten ekonomik zarar. BİZ YENİ CEZAEVLERİ İSTEMİYORUZ bu sadece geçici çözüm olacaktır. Nolur,,adli mahkumların vede mahkum yakınlarının SESSİZ ÇIĞLIKLARINI duyun ve duyurun.. İçerde kader mahkumları dışarda biz CANIMIZ ÇOK YANIYOR. Çocuklarımız analı babalı öksüz boynu bükük yetim kaldı. Allah bile tövbe eden kullarının günahlarını bağışlarken devletimiz niye bağışlamasın. Herkes hata yapar ve 2. Bir şansı hak eder. Bir hata bedeli ömürlük cezalar olmamalı.. Onları yeniden hayata kazandırın yaşayan bir ölü olmasınlar. İnanın bana suçsuz ve ilkdefa suç işleyipte pişman olmuş mahkumlar birdaha ASLA SUÇ İŞLEMEYECEKLERDİR. Hem pişman olmuş bir mahkumu yıllarca kapatmanın kimseye faydası yok..! Bırakın aile olalım Yavrum geceleri hep babasının mankenine sarılıp koklayararak uyumaya çalışıyor. Ayrıca Babasız büyüyen çocuklar ilerde daha kötü işlere bulaşacaklardır. Bir anne yoksulluklamı uğraşsın, cocuklarınamı baksın. Toplum içinde kocasız hayat çok zor! Bize artık acıyın nolur. Siz Sayın vekillerden, Mahkum ve mahkum yakınlarının ne hissettikleri konusunda empati yapmalarını rica ediyorum. Ve soruyorum.. fetö mağduru veya kumpas`a kurban gitmiş işlenen suçtan bile haberi olmadan ceza yatan suçsuz, arkadaş mağduru mahkumlar ne olacak..! BİZ 188 dahil EŞİT YASA - ŞARTLI TAHLİYE İSTİYORUZ. Siz bizim devlet babamızsınız.. BÜYÜKLÜĞÜNÜZÜ GÖSTERİN.. LÜTFEN.. HALKINIZLA BARIŞIN ve onlarla uzlaşın. Ve artık açılsın kapılar.. Nolur allah rızası için bizim isteklerimizi yetkililere duyurun.. Biz fakir aileleriz.. Biz çaresiz Yaşlı ana babalarız. Biz 18 yaş altı savunmasız çocuklarız. Biz kısık sesleriz BİZİM GÜR SESİMİZ OLUN.. Ben mahkum eşiyim ve Bu yazımı ve isteğimi (1 çarpı 1000) olarak görün. Atatürk ` benim halkım cahildir hataya düşebilir her 10 yılda bir af verin` demiştir..!!!
KAVGALARI BIRAKIN, CEZAEVLERİNE BAKIN.. DEVLETİN KURUMU AÇIKLIYOR :

FaceBook

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir