http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» "KAYSERİLİ, EŞEĞİNİ BOYAYIP, BABASINA SATAR MI?". MECLİSTE TEZKERE GÖRÜŞÜLÜRKEN TARTIŞILDI

"KAYSERİLİ, EŞEĞİNİ BOYAYIP, BABASINA SATAR MI?". MECLİSTE TEZKERE GÖRÜŞÜLÜRKEN TARTIŞILDI

CHP’li Altay, AKP'li Elitaş’ın  "Bu referandum pat diye önümüze geldi” dediğini de savunarak, “Yani, bu kadar tecrübeli bir siyasetçinin bu kadar tecrübesizce bir laf etmesini de anlamadım” dedi.
Paylas
Siyaset - 24 Eylül 2017, Pazar 12:37:20
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, TBMM’de kabul edilirken, görüşmeler “Kayseriler ‘Eşeği boyar, babasına satar’ der mi?” tartışmasına da sahne oldu.
 

TBMM’nin olağanüstü toplantısında şahsı adına söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, hükümetin ve parti yöneticilerinin tezkereye yönelik yaptığı açıklamaları eleştirdi.

 

CHP2li ALTAY: KAMUOYUNDA KOPARDIĞINIZ GÜRÜLTÜNÜN TAM KARŞILIĞI BU SÖZ

 

AKP Grup Başkanvekili Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş’ın ismini vererek konuşan Altay, şunları söyledi: “Şimdi, Kayserililer için söylenir yani dolayısıyla Elitaş için de söylenir, ‘Eşeği boyar, babasına satar' derler. Sizin, bu, kamuoyunda üç beş gündür kopardığınız gürültünün tam karşılığı bu fıkra, bu söz. Bu, yeni bir şey değil. Bu konuştuğumuz, sizin kamuoyuna anlattığınız o değil.

 

Meclise gelen bu tezkere, 2007'den beri Türkiye'nin maruz kaldığı terör örgütlerine yönelik TSK’nın imkân ve kabiliyetlerini artırma amaçlı bir tezkere. Bir haftadır neredeyse kamuoyunda ‘Efendim, MGK’yı bekleyin; görün, bakın neler olacak. Görün, bakın neler olacak.’ deniyor. Kamuoyu da oturdu MGK sonuçlarını bekliyor. MGK kararlarına baktığımız zaman, bir hafta milleti oyaladığınız MGK'dan da hiçbir şey çıkmamış. Esip gürlüyorsunuz, gök gürültüsü yapıyorsunuz, bir damla bereketiniz, bir damla yağmurunuz yok. Bir damla bereketiniz yok. “

 

CHP’li Altay, AKP'li Elitaş’ın  "Bu referandum pat diye önümüze geldi” dediğini de savunarak, “Yani, bu kadar tecrübeli bir siyasetçinin bu kadar tecrübesizce bir laf etmesini de anlamadım” dedi.

 

'MOLLA BARZANİ'NİN YÜZ YILLIK RÜYASI BU'

 

Bu sözlere AK Partili milletvekilleri tepki gösterirken, Altay, "Molla Barzani'nin yüz yıllık rüyası bu. Sen bundan haberdar değilsen bırak bu siyaseti, git eşek boya” diye konuştu. AK Partili vekiller “Bu olmadı, olmadı” diye tepkilerini sürdürünce de Altay, “Hayır, yani, ticaret yap. Düzeltiyorum ve özür diliyorum” sözleriyle konuşmasına devam etti.

 

Altay’ın konuşmasını tamamlamasıyla birlikte devam eden Kayseri tartışması TBMM tutanaklarına şöyle yansıdı,

 

BAŞKAN (İSMAİL KAHRAMAN)- Sayın Altay, ben sizin Sayın Elitaş'la hukukunuzu gayet iyi biliyorum.

ENGİN ALTAY (Devamla) — Hemen düzeltiyorum.

BAŞKAN — Ama, millet, şu anda seyredenler bir tuhaf değerlendirebilirler. Artı, Kayseri için söylediğiniz o söz maalesef uydurmadır tabii ki yani bu tip benzeri sözler milleti yaralar.

ENGİN ALTAY (Devamla) — Atasözleri nasıl uydurma Sayın Başkan?

BAŞKAN — Zatıaliniz bir eğitimcisiniz.

ENGİN ALTAY (Devamla) — Hemen düzeltiyorum.

BAŞKAN — Lütfen bir açıklık getirin, onları gerisin geri alın efendim.

 

ENGİN ALTAY (Devamla) — Şimdi, bu tezkereyi yani terörle mücadele tezkeresini referandumu engelleme, Barzani'ye gözdağı verme tezkeresi gibi pazarladı Sayın Elitaş. Ben de dedim ki: “Hani bir atasözü var; Kayserililer eşeği boyar, babasına satar.” Bunu söyledim.

 

KAMİL AYDIN (MHP) — Yok öyle bir atasözü.

 

ENGİN ALTAY (Devamla) — Ya, sen "Yok." de, ben "Var." diyorum. Hadi ispatla olmadığını. Ben de "Var." dedim ama peşine de "Elitaş siyaseti bıraksın, gitsin Kayseri'de ticaret yapsın; siyaseti bıraksın, ticaret yapsın." maksadını söylerken o deminki atasözünden kaynaklı bir boyama hikâyesi söyledik. Sayın Elitaş, bu konuda bir hakaret…

 

MUSTAFA ELİTAŞ (AKP) — Hakaret yok efendim.

ENGİN ALTAY (Devamla) — Özür dilerim yani mesele yok, burada bir şey yok.

MUSTAFA ELİTAŞ  — Tamam, tamam, hakaret yok.

ENGİN ALTAY (Devamla) — Var mı? Yok.

BAŞKAN — Efendim, herhâlde var tabii, herhâlde var.

ENGİN ALTAY — Tamam, özür…

 

BAŞKAN — Yalnız, sizden şikâyet edeyim, tekrar bir sataşma olmasın.

ENGİN ALTAY — Kastım; Elitaş siyaseti bıraksın, ticaret yapsındır. Kastım budur, o kadar.

 

BAŞKAN — Ben, Sayın Altay'ı düzeltmek için davet ettim, o bu sefer ekstra yaptı, bir dikiş daha yaptı.

MUSTAFA ELİTAŞ — Çok yanlış, çok yanlış o.

BAŞKAN — Lütfen, lütfen buyurun efendim. Mustafa Bey, buyurun. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

 

MUSTAFA ELİTAŞ – … Bakın, fıkrayı yanlış biliyorsunuz. Söylenen şudur: Anasını boyayıp babasına satmak derler yani aile düzenini kurtarabilmek için yapılan bir iştir bu iş ama eşek fıkrası da var. (AKP ve CHP sıralarından gülüşmeler, AKP sıralarından alkışlar)

 

FİLİZ KERESTECİOĞLU DEMİR (HDP) — Siz de bunun için özür dilemelisiniz.

 

MUSTAFA ELİTAŞ — Şimdi, bizim bu fıkrayı bilen birisi Kayseri'ye gelmiş, "Hani siz eşeği boyayıp satıyorsunuz ya." demiş… Ayakkabı boyacısı çocuk ayakkabı boyacısına varmış, uzatmış ayağını tezgâha, demiş ki: "Oğlum, siz burada ananızı boyayıp babanıza satıyorsunuz, eşeği boyayıp şöyle satıyorsunuz." deyince çocuk şöyle tepeden tırnağa bir süzmüş, "Amca, sana kaç kilo gideceğini şimdi hesaplarım." demiş.

 

Yani onun için bu fıkraları iyi bilmek gerekir. Kayserili alnının teriyle ticaretini yapan bir bölgenin insanıdır. Kayseriliden kimse korkmaz, pazarlığı sever ama malı sattıktan sonra rahat uyur çünkü Kayserili tüccar sözüne sadık, senedi Reşat altını gibidir diye tarif edilir. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

 

BAŞKAN — Efendim, toplum tarafından takip edilen bir oturum yapıyoruz. Dünya eskiden çok büyüktü, şimdi bir köy oldu, bir kasaba oldu, mahalleler, sokaklar, devletler oldu. Eski rekabetler yüzünden çıkmış, uydurulmuş sözleri biz kabul etmiyoruz, bir bütünüz. Engin Bey başta olmak üzere, şehirler arasındaki eski lafların uygun olmadığına, kullanılmaması gerektiğine temyiz yolları kapalı olmak üzere oy birliğiyle karar verdik efendim.


Bu Haber 139751 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

Gazeteler:

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

BURCLARİçerik Yükleniyor...

PUAN DURUMLARI :İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

(Terör ve tecavüz hariç) ADLİ MAHKUMLARA EŞİT YASA.. ŞARTLI TAHLİYE İSTİYORUZ. lehe uygun somut deliller olmasına rağmen fetöcü hakimlerin kanaat kararıyla birçok suçsuz insan içerde yatıyor. (Ceza mahkemesinde ağır ceza verebilmek için somut ve 0 inandırıcı deliller olması lazım.) Yargıdaki hatalı uygulamalardan dolayı birçok insan boş yere cezaevinde yatıyor. Kış geldi ve cezaevleri aşırı dolu. Mahkumlar soğuk betonlarda yatıyorlar. Sıcak su yok herşey kısıtlı. Hastalıklar öylesine.. Biz vatanımıza hainlik yapmadık! Kimimiz suçsuzluğunu anlatamamış, kimisi çaresizlikten,kimiside cahillik ve ihmal nedeniyle, kimiside ekonomik nedenlerle ve yoksulluktan, kimide tehdit ve Korkuyla suça karışmış, kimisi kumpasla, arkadaş mağduru olmuş.. Bunlar uzmanlar tarafından dahada sınıflandırılabilir. Yeni cezaevleri yaparak, mahkumu yıllarca kapatmak yerine, asıl suça neden olan faktörleri ortadan kaldırmak için çabalanmalı.. Yoksa gençler, fikren, bedenen vede ruhen kaybedilip yok olacak..! Cezaevleri yerine okul yapılsın. Fabrikalar yapılsın iş verilsin aş olsun ve yoksulluk giderilsin. Ayrıca bir mahkum devlete en az 2000 tl zarar demek cezaevleri yapımıda ayrıyeten ekonomik zarar. BİZ YENİ CEZAEVLERİ İSTEMİYORUZ bu sadece geçici çözüm olacaktır. Nolur,,adli mahkumların vede mahkum yakınlarının SESSİZ ÇIĞLIKLARINI duyun ve duyurun.. İçerde kader mahkumları dışarda biz CANIMIZ ÇOK YANIYOR. Çocuklarımız analı babalı öksüz boynu bükük yetim kaldı. Allah bile tövbe eden kullarının günahlarını bağışlarken devletimiz niye bağışlamasın. Herkes hata yapar ve 2. Bir şansı hak eder. Bir hata bedeli ömürlük cezalar olmamalı.. Onları yeniden hayata kazandırın yaşayan bir ölü olmasınlar. İnanın bana suçsuz ve ilkdefa suç işleyipte pişman olmuş mahkumlar birdaha ASLA SUÇ İŞLEMEYECEKLERDİR. Hem pişman olmuş bir mahkumu yıllarca kapatmanın kimseye faydası yok..! Bırakın aile olalım Yavrum geceleri hep babasının mankenine sarılıp koklayararak uyumaya çalışıyor. Ayrıca Babasız büyüyen çocuklar ilerde daha kötü işlere bulaşacaklardır. Bir anne yoksulluklamı uğraşsın, cocuklarınamı baksın. Toplum içinde kocasız hayat çok zor! Bize artık acıyın nolur. Siz Sayın vekillerden, Mahkum ve mahkum yakınlarının ne hissettikleri konusunda empati yapmalarını rica ediyorum. Ve soruyorum.. fetö mağduru veya kumpas`a kurban gitmiş işlenen suçtan bile haberi olmadan ceza yatan suçsuz, arkadaş mağduru mahkumlar ne olacak..! BİZ 188 dahil EŞİT YASA - ŞARTLI TAHLİYE İSTİYORUZ. Siz bizim devlet babamızsınız.. BÜYÜKLÜĞÜNÜZÜ GÖSTERİN.. LÜTFEN.. HALKINIZLA BARIŞIN ve onlarla uzlaşın. Ve artık açılsın kapılar.. Nolur allah rızası için bizim isteklerimizi yetkililere duyurun.. Biz fakir aileleriz.. Biz çaresiz Yaşlı ana babalarız. Biz 18 yaş altı savunmasız çocuklarız. Biz kısık sesleriz BİZİM GÜR SESİMİZ OLUN.. Ben mahkum eşiyim ve Bu yazımı ve isteğimi (1 çarpı 1000) olarak görün. Atatürk ` benim halkım cahildir hataya düşebilir her 10 yılda bir af verin` demiştir..!!!
KAVGALARI BIRAKIN, CEZAEVLERİNE BAKIN.. DEVLETİN KURUMU AÇIKLIYOR :

FaceBook

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir