http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» AKP'li BELEDİYELER TİLKİ KURNAZLIĞI İLE SAYIŞTAY'ı UYUTMAYA ÇALIŞTI AMA OLMADI.. GELEN PARALAR BAŞKA, HESAPLAR BAŞKA.. SAYIŞTAY SORDU : "NEREDE BU PARALAR?"..CEVAP : "HESABA EKLEMEYİ UNUTMUŞUZ". YANİ MİLYONLARI

AKP'li BELEDİYELER TİLKİ KURNAZLIĞI İLE SAYIŞTAY'ı UYUTMAYA ÇALIŞTI AMA OLMADI.. GELEN PARALAR BAŞKA, HESAPLAR BAŞKA.. SAYIŞTAY SORDU : "NEREDE BU PARALAR?"..CEVAP : "HESABA EKLEMEYİ UNUTMUŞUZ". YANİ MİLYONLARI

AKP'li birçok belediyenin Tilki kurnazlığı ile yaptıkları yanlış hesapları Sayıştay'dan döndü
Paylas
AKP'li BELEDİYELER TİLKİ KURNAZLIĞI İLE SAYIŞTAY'ı UYUTMAYA ÇALIŞTI AMA OLMADI.. GELEN PARALAR BAŞKA, HESAPLAR BAŞKA.. SAYIŞTAY SORDU :
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Ekonomi - 30 Ekim 2017, Pazartesi 10:34:50
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKP’li İstanbul Gaziosmanpaşa ve Gaziantep Belediyeleri, Sayıştay raporlarına takıldı. İki belediyenin de hesaplarında milyonlarca liralık tutarsızlıklar belirlendi. Belediyeler ise Sayıştay’a gönderdikleri savunmalarda ise “Unuttuk, düzeltiriz” cevabı vermeleri şaşkınlık yarattı

 

Gaziosmanpaşa Belediyesi

 

Sayıştay, İller Bankası tarafından kuruma gönderilen genel bütçe vergi gelirleri payında İSKİ’ye aktarılan tutarın hatalı olduğunu tespit etti. Buna göre belediyeye 2016 yılında 1 milyon 435 bin 799 TL eksik tutar yattı. Belediye, Sayıştay tespit edene kadar eksik tutarın farkına bile varmadı. Sayıştay belediyenin eksik tutara itiraz etmemesine de dikkat çekti. Belediye cevabında eksik yatırılan tutarın tahsili için İSKİ ve İller Bankası’na gerekli yazışmaları yapacağını belirtti.

 

Sayıştay Başkanlığı 2016 yılı denetim raporunu açıkladı.

 

Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne ilişkin hazırladığı 106 sayfalık denetim raporunda “Denetim görüşünü etkilemeyen tespit ve değerlendirmeler” bölümünde yer alan “Bulgu 11” dikkat çekiyor. “Genel bütçe Vergi Gelirlerinden Gönderilen Payın Hatalı Hesaplanması Sonucu Kurumun Gelir Kaybına Uğraması” başlıklı bölümde İSKİ’ye aktarılan hatalı tutar anlatılıyor.

 

Buna göre İller Bankası tarafından belediyeye gönderilen genel bütçe vergi gelirleri payında kesilen ve İSKİ’ye aktarılan tutar hatalı. Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne 2016 yılında 1 milyon 435 bin 799 TL eksik genel bütçe vergi geliri payı gönderildi.

 

Belediye Sayıştay’a verdiği cevapta “Hesaplamalarla ilgili belirtilen fazla kesilen tutarın tahsili çalışmaları için İSKİ ve İller Bankası ile gerekli yazışmalar yapılacaktır” ifadelerini kullandı. Belediyenin gelir kaybına uğratıldığına dikkat çekilen bölümde belediyenin tutara herhangi bir itirazda bulunmamasına da vurgu yapıldı.

 

YANDAŞA, ADRESE TESLİM İHALE

 

Aynı bölümün “Bulgu 2” kısmında ise ihalelerin rekabeti engelleyecek şekilde yapıldığı tespit edildi. Belediye tarafından 13 Nisan 2015 tarihinde yapılan “01.05.2015-30.04.2018 Dönemi Çöp Toplama Nakli ve Genel Temizlik Hizmet Alımı” işine ait ihalede fırsat eşitliği yaratılmadığı ve kaynakların verimli kullanılmadığına vurgu yapıldı.

 

Raporda belediyenin yaptığı ihale için 4 şirketin teklif verdiği ancak teknik şartnamede istenilen yol süpürme aracı hakkında “yaklaşık 1 sayfalık özellikleri yazılarak neredeyse doğrudan doğruya belli bir markaya gönderme” yapıldığına dikkat çekildi.

 

Raporda 3 firmanın talep edilen özellikleri taşımadığından değerlendirme dışı bırakıldığı anlatılarak “diğer teklif sahiplerine göre çok daha yüksek fiyatla ihale edilmesine neden olduğu” ifade edildi. Belediye cevabında herhangi bir marka ve model belirtilmediğini, teknik özelliklerine göre en verimli çalışacak araçların tespit edildiğini söyledi.

 

MİLYONLAR KAYIT DIŞI

 

Raporun “Denetim Görüşünün Dayanakları” bölümünde yer alan “Bazı banka hesaplarının mali tablolarda yer almaması” kısmında da belediye adına bankalarda açılan ve işlem gören 22 adet banka hesabının belediye muhasebe kayıtlarında yer almadığı tespit edildi.

 

Bankalarda bulunan tutar ile muhasebe kayıtlarının örtüşmediği belirtilen raporda, toplam 6 milyon 91 bin 906 TL’nin banka hesaplarında bulunmasına rağmen muhasebe kayıtlarında yer almadığı vurgulandı. Belediye Sayıştay’a verdiği cevapta, bazı hesapların Dönüşüm Projeleri kira hesapları olduğunu ve bu hesapların bütçe hesaplarından ayrı tutulduğunu söyledi. Bazı hesapların da kullanılmadığını ifade eden belediye hesaplar arasındaki tutarsızlıkların düzeltileceğini anlattı.

 

GAZİANTEP BELEDİYESİ 104 MİLYONU UNUTMUŞ ...

 

Sayıştay, hem AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin hem de belediyenin en önemli şirketi Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (GASKİ) İller Bankası’ndan aldıkları proje kredilerini bütçe hesaplarında göstermediğini belirledi.

 

İki kurumu 2016 yılını denetleyen Sayıştay, “hatalı işlemler sonucunda toplam 104 milyon TL”nin eksik gösterildiğini tespit etti. Belediye, Sayıştay’a “hatalı işlemlerin düzeltildiği, bundan sonra gerekli dikkatin gösterilmesine devam edileceği” yanıtını verdi.

 

Sayıştay’ın belediye ile ilgili raporunda, “İller Bankası’ndan Proje Kredisi Alınarak Yapılan İşlerin Bütçe Hesaplarında Gösterilmemesi” başlığı altında yer alan bölümde şu tespit yapıldı,

 

“İdare (belediye) tarafından İller Bankası’ndan proje kredisi alınarak yapılan işlerin muhasebeleştirilmesinde bütçe hesaplarının kullanılmadığı anlaşılmıştır. Bu hatalı işlem sonucunda 2016 yılı bütçe kesin hesabında yer alan bütçe giderlerinin eksik görünmesine ve aynı zamanda bütçe uygulama sonuçları tablosunda yer alan gerçekleşen giderin 33.042.744,85-TL eksik gözükmesine neden olunmuştur.”

 

Belediye, tespit üzerine Sayıştay’a, “Bulgu doğrultusunda hatalı işlemler düzeltilmiştir. Bundan böyle İller Bankası payları muhasebeleştirilirken gerekli özen ve dikkatin gösterilmesine devam edilecektir” cevabını verdi.

 

Sayıştay, GASKİ’de de aynı unutkanlığın yaşandığını tespit etti. Bu kez rakam “70 milyon 774 bin TL”ydi. GASKİ’nin yanıtı Sayıştay raporuna şöyle yansıdı: “Kurum olarak İller Bankası’ndan proje kredisi alınarak yapılan işler 2017 yılı içerisinde bütçe hesaplarında gösterilmeye başlanmıştır.”


Bu Haber 472256 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir
Kapat İlginizi Çekebilir
Ekonomist Veysel Ulusoy :
Ekonomist Veysel Ulusoy : "Yalancı zenginliğin çöküşünü yaşıyoruz.. El parası ile döviz ile borçlandık"
“Muharrem Perinçek”in, pardon Muharrem İnce’nin bölme planlarını açıklıyoruz.. Ve köyünden oy alamayan İnce Muharrem’e çağrım var : “Zerre kadar delikanlılığın var ise, kirli ilan ettiğin CHP’den derhal istifa et”
“Muharrem Perinçek”in, pardon Muharrem İnce’nin bölme planlarını açıklıyoruz.. Ve köyünden oy alamayan İnce Muharrem’e çağrım var : “Zerre kadar delikanlılığın var ise, kirli ilan ettiğin CHP’den derhal istifa et”
CHP’li  Av. Erdoğan Kılıç’tan;  “Yeni devlet kurmaktan” bahsedenlere şamar gibi sorular : “Hangi toprağı kurtardınız? Hangi dış düşmanı yendiniz? Hangi cephede şarapnel saatinize isabet etti de,tesadüf yaşıyorsunuz? Vazgeçin bu gaflet duygularından”
CHP’li Av. Erdoğan Kılıç’tan; “Yeni devlet kurmaktan” bahsedenlere şamar gibi sorular : “Hangi toprağı kurtardınız? Hangi dış düşmanı yendiniz? Hangi cephede şarapnel saatinize isabet etti de,tesadüf yaşıyorsunuz? Vazgeçin bu gaflet duygularından”