http://www.haber2000.com
» EMEKLİLER, SENDİKALARINI KURMALARINDAKİ “DEVLET ENGELLERİNİ” KALDIRMAK İÇİN ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURDULAR

EMEKLİLER, SENDİKALARINI KURMALARINDAKİ “DEVLET ENGELLERİNİ” KALDIRMAK İÇİN ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURDULAR

Uzun yıllardır; Emeklilerinde Sendika Kurma haklarının odluğu mücadelesini veren ve birçok yargı kurumlarından da bu yönde olumlu kararlar çıkartan, Yeni Emekliler Birliği Sendikası, Valiliklerden ve Yargıtay’dan gördükleri engelleri kaldırmak için Anayasa Mahkemesine bireysel başvurusunda bulundular…
Paylas
EMEKLİLER, SENDİKALARINI KURMALARINDAKİ “DEVLET ENGELLERİNİ” KALDIRMAK İÇİN ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURDULAR
Güncel - 19 Nisan 2022, Salı 17:31:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

www.haber2000.com

 

Çok uzun yıllardır, Türkiye’nin imzaladığı Uluslararası sözleşmeler gereği, Emeklilerin de Sendika kurma haklarının olduğu mücadelesi veren ve bu yönde de birçok Yüksek Yargı kurumundan olumlu kararlar çıkarmayı başaran; Yeni Emekliler Birliği Sendikası, aldıkları olumlu kararları yerine getirmede kendilerine engel teşkil eden Valilik kararları ile Yargıtay kararı engellerini yasal olarak ortadan kaldırmak için, Anayasa Mahkemesine (AYM) bireysel başvuruda bulundular..

 

“İnsan Haklarını ve Temel Özgürlükleri Koruma Sözleşmesi (İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi) ‘Toplantı, Dernek ve Sendika Hakları ve Sınırları’ başlıklı 11. maddesinde de ‘Herkes barışçıl olarak toplanma ve dernek kurma hakkına sahiptir. Bu hak, çıkarlarını korumak amacıyla başkalarıyla birlikte sendikalar kurma ve sendikalara üye olma hakkını da içerir’ denildiğini vurgulayan, Yeni Emekliler Birliği Sendikası Genel Başkanı İsrafil Odabaş; AYM’ne başvuru gerekçelerini şöyle sıraladı;

 

“Yeni Bir Avrupa İçin Paris Şartı: 21.11.1990 tarihinde Paris’te ülkemiz tarafından da imzalanmıştır. Bu Şartta; ‘insan hakları ve temel özgürlükler insan içindir…. Hükümetlerin birinci sorumluluğu, onları korumak ve geliştirmektir…. Herkesin örgütlenme ve barışçı toplantı özgürlüğüne hakkı vardır’ denilmiştir.

 

Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı ise şöyledir: Ülkemizin de imza attığı sözleşmenin Toplanma ve Örgütlenme Özgürlüğü başlıklı 12. Maddesinde:"1. Herkes, barışçıl bir biçimde toplanma özgürlüğü ile her düzeyde, özellikle siyaset, Sendika ve yurttaşlıkla ilgili konularda örgütlenme özgürlüğü hakkına sahiptir. Bu, herkesin kendi çıkarlarını korumak için sendika kurma ve sendikalara girme hakkını da içerir.

 

Avrupa Sosyal Şartı: Ülkemizin de onayladığı söz konusu sözleşmenin "Örgütlenme Hakkı" başlıklı 5. Maddesi ve ‘Toplu Pazarlık Hakkı’ başlıklı 6. Maddesinde de yukarıda belirtilen benzer hükümler mevcuttur.

 

87, 98 ve 151 sayılı ILO sözleşmelerinin ilke olarak sendikal hakları çalışan-çalıştıran ilişkisi içinde düzenlediği ve bu bağlamda sendika hak ve özgürlüğüne devletten gelebilecek yasaklayıcı ve engelleyici eylem ve işlemlere karşı korumayı amaçladığı vurgulanmıştır. ILO sözleşmesinde çalışan tanımı "çalışmaya bağlı hak ve alacağı olanlar" şeklinde yapılmıştır.

 

Emeklilik alacağı aktif çalışma hayatına bağlı olarak şahıslara getirilen bir haktır. Dolayısıyla bu hak kullanılırken emekliler bu maaşı kendisine verenlere karşı tüm savunmalarımızın özetinde olduğu gibi güçsüz konumdadır.

 

Detaylı olarak aktarılan Polonya kararında Sosyal Haklar Avrupa Komitesi (SHAK)nin görüşü "çalışanlar kavramının sadece aktif olarak çalışma hayatının içinde bulunanlarla sınırlı olmadığını" yönündedir. 

 

Bu belgelerin ortak özelliği, sendika hakkının öznelerine örneğin işçiler kamu görevlileri, çalışanlar olarak değil "herkes" olarak belirlenmiş, sendika kurma ve sendikalara üye olma hakkını herkese tanımış, dernek/örgütlenme hakkının Sendika hakkını da içerdiğini açıkça belirtmiş olmalarıdır. "herkes" kapsamında, aktif çalışma yaşamı içinde bulunan işçiler, memurlar sözleşmeliler gibi, aktif çalışma yaşamından ayrılmış "emekli" statüsündekiler de girmektedir.

 

Emeklilerin Sendika kurabileceğine dair karşılaştırmalı hukuk düzenlemelerinde birçok örnek mevcuttur. Söz konusu hukuk uygulamaları ve karar örneklerini ekte sunduğumuz dilekçelerle de ayrıntılı olarak tüm aşamalarda izah etmiş bulunmaktayız.

 

Yargıtay kararı gereği emeklilerin sendika kurmaması, bunun yerine vakıf ve derneklerle örgütlenebileceği yönündeki kararı hukuka aykırı ve bariz takdir hatası içerisinde verilmiştir.

 

Salt dernek ve vakıf kurabiliyor diye emeklilerin Sendikal faaliyetleri elinden alınamaz. Sendikal faaliyetler özü, amacı ve uygulama usulü olarak emeklilere dernek ve vakıfla örgütlenmekten üstün haklar verir”

 

AYM İçtüzüğünün 59. Maddesin göre Yeni Emekliler Birliği Sendikası, AYM’ye verdikleri başvuru dilekçelerine de ek olarak, şu karar ve belgeleri eklediler;

 

“-Ankara 9. İş Mahkemesi 2018/225 E. 2018/876 K. sayılı gerekçeli kararı

 

-Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 6. Hukuk Dairesinin 2019/481 E.2019/421 K. sayılı 05.03.2019 tarihli gerekçeli kararı

 

-Yargıtay 22. Hukuk Dairesi'nin 2019/4095 E. 2019/14387 K.  27/06/2019 tarihli bozma ilamı

 

- Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 6. Hukuk Dairesi'nin 2019/2831 E. 2019/2213 K. 09.10.2019 tarihli Direnme kararı

 

- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2020/(22)9-189 E. 2020/888 K. sayılı kararı

 

-Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 6. Hukuk Dairesi'nin 2021/798 E. 2021/1169 K. sayılı davayı kabul kararı

 

-Ankara 9. Hukuk Dairesi 2022/752 E. 2022/1619 K. 10/02/2022 tarihli onama kararı

 

-11/04/2018 tarihli dava dilekçesi 

 

-10/05/2018 tarihli cevap dilekçesi

 

-31/12/2018 tarihli istinaf başvuru dilekçesi

 

-Davacı Ankara Valiliği'nin BAM 6. HD 2019/481 E.2019/421 K kararına karşı 11/04/2019 tarihli temyiz dilekçesi

 

-02/05/2019 tarihli temyize cevap dilekçesi

16- Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 6. Hukuk Dairesi'nin 09/10/2019 tarihli 'direnme' duruşma zaptı

 

-Ankara BAM direnme kararına karşı davacının temyiz dilekçesi

 

-Ankara BAM direnme kararına karşı davalının temyize cevap dilekçesi

 

-Davalı sendikanın 08/06/2021 tarihli temyiz dilekçesi


Bu Haber 132881 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

1 Yorum Yapildi
Yorum
YENİ EMEKLİ BİR-SEN - 19 Nisan 2022, Salı 23:54:05
Tüm emeklilere sesleniyorum. Bizleri sadece seçimden seçime hatırlayan Siyasilere sesleniyorum. Gelecek seçimlerde hangi parti EMEKLİLERE sendika hakkı vereceğini seçim bey anlamaların da açıkça beyan etmeyen hiç bir partinin yanı da olmayacağımı bildiririm. Bu da olmasa 14 milyon emekli demokratik hakkını kullanarak emekliler SANDIĞA GİREMEYEREK DEMORATİK HAKLARINI KULLANACAĞIZ. Her kes bunu böyle bilsinler
Begendim 0 Oy
Begendim
Begenmedim 0 Oy
Begenmedim
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...
Ankara’ya 5 yıldır tek bir kalıcı eser yapamayan, “Çapsız” Mansur Yavaş; dünyanın en büyük tema parkı olan ANKAPARK’ı, siyasi kin ve ağır kıskançlık psikolojisi ile açıkça harabeye çevirtti. Parkta yapılan 83 hırsızlıklara göz yumduğu gibi şimdi de yerel seçimler arifesinde; parkta ki dinozor ve diğer oyuncakları kaldırıp, atacağını ve bu alanı yeşil alan yapacağını duyuruyor, güya Ankaralıların da görüşlerini aldığı anketi aktarıyor.. İşine geldiği zaman da; yıllardan beri “bu park 14- 16 milyar liraya yapıldı, parayı oyuncaklara gömdüler” gibi ciyaklayıp, siyasi itibar suikastları yaptı, yaptırdı.. Parkı harabeye çevirmesinin tek gerekçesi ise; Ağır siyasi kin.. Melih Gökçek yaptırdı diye.. Şimdi, halkı ücretsiz, otobüslerle parka getiriyor. Niye; Parkın kırılan oyuncakları, harabe görüntüsünü görmeleri için.. Zeka özürlüler, Ankaralı sormayacak mı, “Bu parkı kim bu hale getirdi?” diye Sayın İçişleri Bakanı, Sayın Ankara Valisi.. Bu parkı Melih Gökçek Belediyeye süper görüntülerle teslim etti mi? Etti? Park kimin denetimde idi? Ankara Büyükşehir Belediyesinin.. Başkanlar kimdi? Mustafa Tuna ve Mansur Yavaş.. Peki, 5 yılda bu büyük devasa parkı kim bu hale getirdi? Kim harabe olmasına göz yumdu? Mansur Yavaş.. Şimdi bu parkı tamamen kaldırıyor.. Bu park 14 milyara yapılmış ise, sen kimsin ki devletin bu parasını keyfine, kinine göre çöpe atıyorsun? Evet, Sayın İçişleri Bakanı ve Ankara Valisi. Lütfen, derhal parka görevlileri gönderip, zarar- ziyan tespitleri yapılmasını ve parkın şuan ki halinin tespitini ve gerekli soruşturma işlemlerinin yapılmasını Ankaralılar adına sizlerden rica ediyorum...
SAYIN, İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA ve ANKARA VALİSİNE “MANSUR YAVAŞ” ÇAĞRIMDIR.. “KAMUYA AĞIR ZARAR VERDİ, YAPILAN MEGA HİZMETİ; SİYASİ KİN İLE HARBEYE ÇEVİRDİ, ŞİMDİ DE ORTADAN KALDIRIYOR”

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir