http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» HENDEKÇİ BÖLÜCÜ EŞKIYALAR NEYE UĞRADIKLARINA ŞAŞIRDILAR. 3 İLÇEDE 261 PKK'lı ÖLDÜRÜLDÜ. SIRA KANDİL'de. KAZILAN HENDEKLERİN ALTINDA BAKIN NE ÇIKTI? SAZCI SELO'ya ÖZEL ROL

HENDEKÇİ BÖLÜCÜ EŞKIYALAR NEYE UĞRADIKLARINA ŞAŞIRDILAR. 3 İLÇEDE 261 PKK'lı ÖLDÜRÜLDÜ. SIRA KANDİL'de. KAZILAN HENDEKLERİN ALTINDA BAKIN NE ÇIKTI? SAZCI SELO'ya ÖZEL ROL

Cizre, Sur ve Silopi'de, devam eden operasyonların başlangıcından bu yana toplam 261 terörist etkisiz hale getirildi
Paylas
HENDEKÇİ BÖLÜCÜ EŞKIYALAR NEYE UĞRADIKLARINA ŞAŞIRDILAR. 3 İLÇEDE 261 PKK'lı ÖLDÜRÜLDÜ. SIRA KANDİL'de. KAZILAN HENDEKLERİN ALTINDA BAKIN NE ÇIKTI? SAZCI SELO'ya ÖZEL ROL
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Güncel - 02 Ocak 2016, Cumartesi 13:33:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

www.haber2000.com

 

Genelkurmay Başkanlığı,  devam eden operasyonlarda şu ana kadar Şırnak Cizre'de 179, Silopi'de 27,  Diyarbakır Sur'da ise 55 PKK'lının etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

   
CİZRE'DE 4 EYP İMHA EDİLDİ, 7 BARİKAT KALDIRILDI
   
 
Şırnak Cizre'de devam eden operasyonda dün 3 PKK'lı etkisiz hale getirilirken, 3 PKK'lı sağ olarak ele geçirildi.
   
 
Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen PKK'lı sayısının 179 olduğu belirtildi. 4 El Yapımı Patlayıcı imha edildiği ve 7 barikatın kaldırıldığı açıklandı.
   
 
SİLOPİ'DE 5 PKK'LI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
 
 
Şırnak Silopi'de devam eden operasyonda; dün 5 PKK'lı etkisiz hale getirildi.  Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen PKK'lı sayısının 27' olduğu açıklandı. 15 El Yapımı Patlayıcı imha edilirken 7 barikat kaldırıldı ve 2  hendek kapatıldı. 1 av tüfeği ele geçirildi.
   
 
SUR'DA 3 BARİKAT İMHA EDİLDİ, PKK'LILAR OKUL KUNDAKLADI
   
 
Diyarbakır Sur'da devam eden operasyonda; dün  1 PKK'lı etkisiz hale getirildi.  Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen PKK'lı sayısının 55 olduğu açıklandı. 3 barikat imha edildi.  PKK'lılar tarafından bir okul kundaklandığı öğrenildi.
   
 
NUSAYBİN'DE SINIRI GÇEMEYE ÇALIŞAN PKK'LILAR İLE ÇATIŞMA ÇIKTI 
   
 
Mardin Nusaybin'de, hududu geçmeye çalışan  PKK'lılar ile çıkan çatışmada; 6 piyade tüfeği şarjörü, 210 piyade tüfeği fişeği, 1 piyade tüfeği kasaturası, 1 keskin nişancı dürbünü, 1 el bombası, 2 fotoğraf makinası, 2 telsiz ve 1 adet sözde PKK kimlik kartı ele geçirildi.
   
 
ŞIRNAK'TA 1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI 
   
 
Şırnak'ta,  PKK'ya yardım ve yataklık yapan 1 kişi gözaltına alındı, evinde yapılan aramada, 1 tabanca, 14 tabanca fişeği, 3 cep telefonu, 2 bilgisayar, 2 SİM kart ve 2 veri depolama aygıtı ele geçirildi.
 
 
HENDEKLERİN ALTINDA KUZEY IRAK GAZI ÇIKTI
 
 
Ku­zey Irak’ta­ki 5 tril­yon met­re­küp­lük do­ğal­gaz, Rus­ya, İran ve iş­bir­lik­çi­le­ri De­mir­taş’ı ha­re­ke­te ge­çir­di.
 
 
Tür­ki­ye kar­şı­tı güç­ler, böl­ge­de­ki ga­zı top­rak­la­rı­mız üze­rin­den Av­ru­pa’ya ulaş­tı­ra­cak dev pro­je­yi en­gel­le­me­ye ça­lı­şı­yor. PKK’nın, özel­lik­le do­ğal­gaz gü­zer­ga­hın­da­ki il­çe­le­ri te­rö­ri­ze et­me­si, bu pla­nın en önem­li ar­gü­ma­nı­nı oluş­tu­ru­yor. HDP Eş Başkanı Se­la­hattin De­mir­taş ise pla­nın baş­rol oyun­cu­su.

 

Rusya’nın savaş uçağını zorla düşürtmesi, Selahattin Demirtaş’ın Kürt devletinden söz etmesi... Bunlar tesadüf değil. Neden Kuzey Irak’taki gaz rezervi

 

Yeni yıla Akdeniz’de kopacak bir dünya savaşı korkusuyla girilirken, aslında Ortadoğu’daki  savaşın sebebi bambaşka. Kuzey Irak gazının Türkiye  üzerinden Batı’ya ulaştırılması engellenmeye çalışılıyor. PKK’nın terörü özellikle doğal gaz güzergahı üzerindeki ilçelerde yoğunlaştırması bu planın en önemli  argümanı. 

 

PKK’nın Mecliste’ki siyasi gücü,  HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş engelleme planın başrol oyuncusu. Türkiye’nin Kuzey Irak’la kurduğu sıcak ilişkiler, bölgedeki petrol ve gaz rezervlerinin Batı’ya ulaşmasında hızlı adımlar atması başta Rusya olmak üzere dünya ülkelerini telaşlandırdı.

 

Yüzyılın projesi olarak görülen bu devasa işbirliği, en çok yabancı güçlerin bölgedeki taşeronluğunu yapan PKK’yı rahatsız etti. Doğalgaz boru hattının geçtiği ilçelerde bilerek terörü azdırdı. Buna rağmen  Kuzey Irak’taki gazı Türkiye’ye taşıyacak Mardin boru hattının ihalesi 9 Şubat’ta yapılacak.

 

Kuzey Irak’taki Kürt özerk bölgesinin tümü şu an parsellere ayrılmış durumda. BOTAŞ ve dünya enerji şirketlerinin arama yaptığı bölgede en az 5 trilyon metreküp doğalgaz olduğu kesinleşti.

 

Kuzey Irak’taki Cemcemal, Miran, Bina Bawi, Tophana ve Kurdamir parsellerinde toplam 500 milyar metreküp doğalgaz var. Bu da Türkiye’nin yıllık harcamasının 50 milyar metreküp olduğu düşünülürse tek başına 50 yıllık ihtiyacını karşılaması demek.

 

İşte Rusya’yı çılgına çeviren gelişme de bu. Rusya’nın tüm uyarılara rağmen, kendi uçağını bilerek düşürtmesi, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki gaz rezervi ile ilgili attığı adımlar. Yıllık 50 milyar metreküp doğalgaz tüketimimizin yüzde 65’i Rusya’dan gelirken, bu da yaklaşık 7 milyar dolar demek.   Rus gazının en büyük müşterisi Türkiye olduğu için Kürt gazı projesi, Rusya’nın uykularını kaçırmaya yetti.

 

PKK ve HDP’ye özel rol

 

2013 yılında yapılan petrol alışverişine olanak sağlayan anlaşma ve Barzani ile kurulan sıcak ilişkiler en çok PKK’yı rahatsız etti.

 

Türkiye 2013’te Kuzey Irak’la enerji alanında -çerçeve anlaşması- imzaladı. Petrol alışverişi başladı ama gaz ile ilgili çalışmalar devam etti. Kuzey Irak yönetimini elinde tutan Barzani ile gelişen sıcak ilişkiler en çok PKK’yı rahatsız etti. Diyarbakır açılımını baltalamak için elinden geleni yaptı.

 

Türkiye  gaz konusunda alternatif arayışında iken Kuzey Irak’la gelişen köklü ilişkiler içeride PKK’yı dışarıda da en çok  Rusya ve İran’ı Türkiye’ye karşı ilan edilmemiş bir savaş rotasına taşıdı.  İran, görünürde Suriye’deki Türkiye etkisine karşı çıkar gözükse de Kuzey Irak’la Türkiye ilişkilerinden son derece rahatsızdı.

 

Cuma hutbelerinde Rus uçağının düşürülmesini sefalete düşmekle yorumladı. Görünürde düşürülen savaş uçağı temel sebepti. Mücadele alanı Suriye- Akdeniz gözükse de arka planda Türkiye’yi, Kuzey Irak gazını taşımasını engellemek temel sebepti.

 

1000 KM

 

Kürt gazı Erbil’den çıkarak 1000 kilometre yol katedip Ceyhan’a ulaşacak. Maliyeti de 4.1 milyar dolar olacak.


Bu Haber 1025147 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video GaleriTÜMÜ

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir